Maratonsko soočenje desetih kandidatov (Donalda Trumpa, Jeba Busha, Teda Cruza, Randa Paula, Bena Carsona, Chrisa Christieja, Marca Rubia, Mika Huckabeeja, Lindseyja Grahama in Scotta Walkerja) in kandidatke Carly Fiorina je prenašala televizija CNN.

Donalda Trumpa so konkurenti večkrat napadli – tudi zaradi tega, ker je na svojo poroko povabil med republikanci osovraženo Hillary Clinton - najverjetnejšo predsedniško kandidatko demokratov. Spraševali so se, ali je newyorški milijarder brez dlake na jeziku sploh primeren za morebitnega pogajalca z Iranom in ali ZDA želijo na čelu države nekoga, ki druge (najpogosteje ženske) zaradi zunanjega videza obklada z žaljivkami. Tako je pred časom namignil, da je Carly Fiorina, nekdanja direktorica HP in edina kandidatka na debati, pregrda za predsednico. Fiorina je mirno dejala, da so to izjavo vse Američanke dovolj dobro slišale, Trump pa se je iz nezavidljive situacije skušal izviti s komplimentom, da ima čudovit izraz. Fiorinin izraz je ob tem ostal leden.

Deseterica je večkrat jasno povedala – Donald Trump ne more in ne sme biti republikanski kandidat za predsednika ZDA. Trump jim je udarce sicer vračal, a mu vendarle ni uspelo »ukrasti« celotne debate, tako kot se je pripetilo na prvem soočenju. Ostrejši kot do Trumpa so bili le še do aktualnega predsednika Baracka Obame. Ta naj bi bil (posredno) kriv za položaj, v katerem je danes Sirija, posledično pa tudi za vzpon Islamske države. Le Trump je bil tisti, ki je spomnil, da se je situacija na Bližnjem vzhodu zaostrila že leta 2003 z invazijo na Irak, ki jo je začel George Bush mlajši. Njegov brat Jeb, nekdanji guverner Floride, je hitro pripomnil, da so ZDA ravno zaradi bratove odločitve danes varnejše.

Politični komentatorji so se strinjali, da je bilo tokratno soočenje vsebinsko na veliko višji ravni kot prejšnje, na katerem je s svojimi populističnimi izjavami kraljeval Donald Trump.