»Ukrep pravočasne priprave na morebitni naval,« je notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar včeraj zvečer opisala sklep vlade, ki je na predlog njenega ministrstva odločila, da Slovenija z današnjim dnem začasno zapre mejo s sosednjo Madžarsko. Ministrica je včeraj izpostavila tri ključne elemente tega ukrepa, ki so po njenih besedah dostojna obravnava beguncev, lajšanje dela policistom znotraj države in zagotavljanje varnosti ter javnega reda in miru.

Koridor nasprotuje zakonodaji

»Ta ukrep ne vpliva na solidarnostno držo Slovenije v odnosu do beguncev. Slovenija je odgovorna in solidarna država Evropske unije in tako bo tudi ostalo,« je v isti sapi dodala ministrica. Na vprašanje, ali je bila odločitev Slovenije usklajevana tudi s sosednjimi državami, na notranjem ministrstvu odgovarjajo, da je bila odločitev samostojna, Györkös-Žnidarjeva pa je zanikala tudi poročanje s sosednje Hrvaške, da se Slovenija in Hrvaška dogovarjata, da bi beguncem omogočila koridor prostega prehoda do Avstrije. To bi sicer bilo v nasprotju tako s slovensko kot tudi evropsko zakonodajo.

Vlada je ukrep nadzora meje z Madžarsko sprejela na podlagi ocene tveganja, proces zapiranja meje pa bo postopen. Po besedah generalnega direktorja policije Marjana Fanka je ukrep smiseln tudi zaradi dogajanja v zadnjih dneh, tudi v noči na sredo na srbsko-hrvaški meji, kamor so se preusmerili nekateri begunci.

K oceni povečanega tveganja sta botrovala tudi razvpita madžarska ograja in avstrijsko zapiranje mej, za nameček pa se je srbska vlada odločila, da ne bo sprejemala beguncev, ki so že bili na Madžarskem. Takšnih je po oceni slovenske policije nekaj deset tisoč.

Mejni nadzor le selektiven

Zapiranje meje je zastavljeno kot postopno. Čeprav so na podlagi sklepa vlade v policiji aktivirali rezervni sestav, bodo lokalni policisti sami nadzorovali meje. Posebnih enot za zdaj ne bodo vpoklicali. Nadzor bo potekal le na bolj tranzitnih prometnih žilah, mejna kontrola pa ne bo vseobsegajoča in večine voznikov ne bo zmotila. Policisti bodo selektivno ustavljali in preverjali le tista vozila, ki se jim bodo zdela tvegana. Če bodo naleteli na begunce, jih bodo obravnavali kot običajno, kar pričakujejo tudi od sosednjih držav. Pri tem mislijo predvsem na Hrvaško in namigovanja o koridorju. Policisti bodo preverjali status beguncev in jih bodisi zadržali ali pa vračali.

Za primer, če Madžarska vrnjenih beguncev ne bi želela prevzeti, je Fank pojasnil, da nasilno vračanje ni mogoče. Vedno mora biti na drugi strani pripravljenost sprejetja, vendar pa lahko pride do situacije, ko zaradi nezmožnosti sprejemanja migrantov država to zavrne.