Organizacija združenih narodov je pozvala k ustanovitvi posebnega sodišča, ki bi ga sestavljali domači in tuji sodniki, za sojenje o vojnih zločinih med več desetletij trajajočo državljansko vojno v Šrilanki. V njej je v zadnjih 40 letih izginilo več deset tisoč ljudi. »Obstaja veliko razlogov za prepričanje, da je do teh izginotij prišlo med obsežnimi in sistematičnimi napadi na civilno prebivalstvo,« piše med drugim v poročilu OZN, ki je dolgo 250 strani. V njem je tudi obsodba »pogostih in izjemno brutalnih spolnih napadov na zajete«, pri čemer so bile žrtve ne le ženske, ampak tudi moški. Poročilo prav tako obsoja rekrutiranje otrok, ki so bili tudi mlajši od 15 let. Slednjega niso počeli le Tamilski tigri, ampak tudi tamilska skupina Karuna, ki se je leta 2004 ločila od Tamilskih tigrov in v boju proti njim začela podpirati vlado.

Volilni poraz skrajnežev

Oboroženi spopad med šrilanško vojsko in separatističnimi uporniki iz vrst tamilske manjšine se je končal maja 2009 s smrtjo voditelja Tamilskih tigrov Velupillaia Prabhakarana, ki je nekaj let pred tem izgubil svojo udarno moč zaradi spora s skupino Karuna. V 37 letih je v državljanski vojni umrlo okoli 100.000 ljudi. Danes več tisoč izseljenih Tamilcev še vedno čaka, da bi se lahko vrnili na svojo zemljo, ki jo je zasedla šrilanška vojska.

Prav navzočnost vojske na tamilskih tleh postavlja pod vprašaj spravo med tamilsko manjšino, ki je hindujske in krščanske vere, in Singalci, ki so budisti in predstavljajo tri četrtine prebivalcev na otoku. Demilitarizacija severa otoka je bila glavna tema volilne kampanje pred parlamentarnimi volitvami sredi avgusta, na katerih je zmagala koalicija zagovornikov sprave, ki jo podpira tudi predsednik države Maithripala Sirisena, izvoljen januarja letos. Na volitvah so poraz doživeli tamilski skrajneži in tudi budistični nacionalisti, ki so strašili, da bo znova prišlo do upora Tamilskih tigrov.

Kitajska pomoč je zdaj skladišče

Prvič po več desetletjih vojne ima Šrilanka možnost, da doseže spravo z manjšino Tamilcev in konča obdobje avtoritarnega režima, ki je kršil človekove pravice. Od svojega prihoda na oblast januarja je Sirisena dal vedeti, da želi sodelovati s Tamilci. Med drugim se odslej himna poje ne le v singalskem, ampak tudi v tamilskem jeziku. Ni pa še jasno, kako Sirisena in zdaj vladajoča koalicija gledata na zahteve Tamilcev, da njihovo ozemlje na severu in vzhodu dobi avtonomijo.

S prihodom Sirisene na oblast so se izboljšali tudi odnosi z Indijo, kjer živi dvajsetkrat več Tamilcev, to je 80 milijonov. V New Delhiju so se pred tem bali, da bo v Šrilanki dobila vpliv Kitajska. Peking je namreč posodil prejšnji šrilanški vladi več milijard evrov za infrastrukturne projekte, tudi za letališče na območju, od koder je bil doma prejšnji šrilanški predsednik Mahinda Rajapakse. Zdaj se je izkazalo, da je to letališče brez pomena, zato so njegove hangarje spremenili v skladišča riža. Šrilanka je za Kitajsko pomembna postaja na »pomorski svilni poti«, po kateri naj bi si Kitajska med drugim zagotovila poti do Perzijskega zaliva, od koder prihaja največ tankerjev z nafto.

Od januarja, ko je bil izvoljen Sirisena, pa Colombo ne podpira več kitajskih projektov. »Zemljo, ki jo je nekoč beli človek osvojil z vojaško silo, zdaj prepuščamo tujcem, ki za to ljudem dajejo skromno denarno nadomestilo,« je januarja med volilno kampanjo izjavil Sirisena, pri čemer je seveda mislil na sumljive sporazume med Pekingom in Rajapaksom. Tožilci zdaj te faraonske projekte že preiskujejo, na muhi imajo Rajapaksa, njegovo ženo in dva brata.