Pravkar slišim po radiu, da jih je Madžarska zavrnila. No, zdaj bo zanje seveda morala držati včerajšnja Šefičeva izjava, da »beguncev iz Sirije ne bomo vračali« – kako bo s tisto o svobodi gibanja, bomo pa še videli.

Drugo: vsi kar naprej ponavljajo kot pokvarjen gramofon, da bi po »dublinski uredbi« vse morali vračati v državo prvega vstopa v EU. Sploh ni res, ta uredba je precej drugačna od tega! Res pa je, da so doslej deset let vsa evropska notranja ministrstva iz nje jemala le člene, ki so jim ustrezali, druge pa »spregledala«. Pri nas žal tudi sodišča (o tem več kdaj drugič). Toda odločitev Nemčije, da bo Sirce sprejemala, tudi če so v EU vstopili kje drugje, je (bila) popolnoma v skladu tudi z dublinsko uredbo, ne le z moralo in zdravo pametjo!

Tretje: da spoštovanje prava EU od nas (ali od Avstrije itd.) zahteva vračanje beguncev na Madžarsko. Ni res! Vračanje beguncev v državo, ki jim ni sposobna zagotoviti človeka vrednih razmer, je sodišče EU že pred leti prepovedalo, takrat za Grčijo – včeraj pa je avstrijsko upravno sodišče že ugotovilo, da to zdaj velja tudi za Madžarsko.

Četrto sprenevedanje, včerajšnje v nekaterih medijih, pa je morda tudi le prehitra ocena: da je nemška politika do sirskih beguncev »povsem spodletela, da je bila očitno napačna« in da se je Merklova »uštela tako, kot se ne bi smel nihče«. Prav nič se ni uštela. Nemci (in tudi Avstrijci) so s pogumnimi, hitrimi odločitvami vlade desettisoče rešili pred nečloveškimi razmerami na Madžarskem – preden tudi pri njih nastanejo »madžarske razmere«, pa so bili včeraj prisiljeni potegniti zasilno zavoro. Le to lahko EU prisili k ukrepanju. Le vse države EU solidarno lahko tako množico beguncev oskrbijo tako, kot Evropi nalagata morala in pravo.

Če se bomo tu sprenevedali Slovenci, bomo padli še globlje v nečlovečnost: dokler jih ne sprejmemo (spodobno) vsaj tistih 230 plus 631, bodimo kar lepo tiho. In vsaj še do tistih 2000, za katere nam zdaj zagotavljajo, da jim lahko tudi čez zimo zagotovimo trdno streho nad glavo, ogrevanje, zdravstveno oskrbo itd. Ko bo to popolnjeno, lahko pa tudi mi »zapremo mejo« – nič prej. In začnemo vračati – če bo kam.

In za konec še ena primerjava: od Slovenije le štirikrat večja Avstrija je že doslej oskrbela s temeljno oskrbo 50.000 beguncev, od vlade posebej za to imenovani »krizni menedžer« Christian Konrad, upokojeni bančnik, pa je včeraj izjavil, da računa letos še na 30-35.000 nadaljnjih. »Čoln še zdaleč ni poln,« je rekel.

Matevž Krivic, Sp. Pirniče