Petega julija letos je grška vlada zvečer slavila veliko zmago na referendumu proti varčevalnim ukrepom. Obrambni minister Panos Kamenos je novinarjem v Atenah za velikansko okroglo mizo v konferenčni dvorani ravno razlagal svoje poglede na rezultat, ko je nekdo zaklical: »Samaras je odstopil!« To je poželo glasno odobravanje med grško sedmo silo, Kamenos, koalicijski partner premierja Aleksisa Ciprasa, pa se je valu navdušenja pridružil z besedami, da je odstop pričakovan – vodja desnosredinske Nove demokracije Antonis Samaras je s svojim zavzemanjem za dogovor s tujimi upniki pogorel in splošna ocena je bila, da je to še en dokaz padca stranke, ki je skupaj s socialističnim Pasokom desetletja krojila vrh grške politike.

Dva meseca in pol pozneje pa ankete kažejo resno možnost, da Nova demokracija na nedeljskih volitvah zmaga.

Očitki premierju Ciprasu, da je razvajenec

Turbulentno poletje na grškem političnem prizorišču je prineslo težavno dogovarjanje vlade s tujimi upniki, posledično razkol vladajoče leve Sirize in sklic predčasnih parlamentarnih volitev. Ta čas, ko je tudi naraščalo nezadovoljstvo s Ciprasom, je Nova demokracija izkoristila za nov naskok na politični vrh. Zasluge za to gredo v veliki meri novemu voditelju, ki je nasledil Samarasa, Vangelisu Meimarakisu, 61-letnemu politiku z zelo dolgo politično kilometrino. Nekdanji poslanec in predsednik parlamenta je uspel strniti vrste ranjene stranke ter z umirjenim in realističnim pristopom, ki deluje kot antipod neizpolnjenim obljubam Ciprasa o koncu zategovanja pasu, predstaviti Novo demokracijo kot kredibilno alternativo Sirizi. Čeprav pripada politični eliti, ki je bila zadnje čase na tnalu grške javnosti, Meimarakis poudarja svoje izkušnje – nenazadnje s tem, ko je, kot piše Reuters, načrtno pokroviteljski do 41-letnega Ciprasa. Premierju pravi kar »mali« in »razvajenec« ter mu očita, da je ohromil gospodarstvo.

Siriza proti veliki koaliciji

Cipras Meimarakisu vrača z očitki, da je grška kriza posledica dolgoletnih praks, ko je bila na oblasti Nova demokracija, podpisala dogovor s trojko in zakuhala številne škandale. Toda taktika Meimarakisa je uspešna. Ko je Cipras avgusta nepričakovano odstopil, je kazalo, da ima zmago na predčasnih volitvah v žepu – Siriza je imela pred Novo demokracijo skoraj dvajset odstotkov naskoka. Toda sodeč po anketah so Ciprasova politika in neizpolnjene obljube terjale davek pri priljubljenosti stranke, ki je Grkom obljubljala, da bodo obdržali evro in da bo obenem s tujimi upniki sklenila dogovor, ki bo omogočil konec strogega varčevanja, kar se ni zgodilo.

Tako zadnje ankete kažejo, da sta Siriza in Nova demokracija, ki ima več podpore v srednjem in višjem sloju, povsem izenačeni. Pred sinočnjim televizijskim soočenjem Ciprasa in Meimarakisa je ena anketa obema strankama namenila 36 odstotkov glasov, druga je dala obema nekaj manj kot trideset odstotkov podpore. Tretji najmočnejši blok v anketah sestavljajo še neodločeni volilci, ki jih je sedemnajst odstotkov. Ostale stranke so daleč zadaj, četrta je skrajno desna Zlata zora s šestimi odstotki, pri čemer so njeni voditelji v sodnem postopku, ker naj bi upravljali kriminalno organizacijo.

Ankete tudi napovedujejo, da nihče ne bo dobil absolutne večine kljub grškemu sistemu, ki stranki z največ dobljenimi glasovi samodejno podeli dodatnih petdeset poslancev v tristočlanskem parlamentu. Meimarakis zato pravi, da je pripravljen iti tudi v veliko koalicijo s Sirizo za rešitev krize, kar pa Cipras zavrača, saj ve, da bi s tem verjetno izgubil še več podpore.