Delež ločeno zbranih odpadkov se v prestolnici stalno povečuje. V zadnjih petih letih se je podvojil, tako da je konec lanskega leta znašal že več kot 60 odstotkov. Ljubljančani imajo od tega tudi finančne koristi, saj Snaga zaračunava le za odvoz in ravnanje z mešanimi in biološkimi odpadki. Mešanih odpadkov pa je precej manj, če vanje ne mečemo embalaže, stekla in papirja, ki jih lahko odložimo v posebne zabojnike in si s tem na dolgi rok znižamo položnice.

Vestno ločevanje pa postane (vsaj finančno) nesmiselno, če niso enako vestni tudi naši sosedje v bloku. Drug problem nastane, če zabojniki ležijo na prostem, vsem na dosegu roke. »Živim v bloku z 42 stanovanji in enim skupnim zabojnikom. Ta je postavljen na parkirišču, ki ima dovoz z glavne ceste, zato ga pogosto uporabljajo posamezniki, ki se želijo znebiti svojih smeti. Pri takšnem dejanju sem že naletel na nekoga, ki je pripeljal celo prikolico odpadnega materiala. Redno pa odlagajo svoje odpadke tudi različni podjetniki iz bližnje in daljne okolice. Seveda ti ne razmišljajo o ločevanju odpadkov, še manj pa o tem, da zabojnik zapolnijo v dveh dneh in da se potem smeti nabirajo v okolici. Kaj storiti? Je mogoče kršitelja kje prijaviti? Ustaviti to na kakšen način?« se sprašuje občan na enem bolj priljubljenih spletnih forumov.

Odlagajo v najbližji zabojnik

Nina Sankovič iz Snage pravi, da se tudi na njih obračajo ljudje, ki jih moti, da v njihove zabojnike odlagajo tujci. »Med tistimi, ki polnijo tuje zabojnike, so med drugim stanovalci sosednjih blokov – ravno ta teden sem govorila s Šiškarico: njihovi zabojniki so pred blokom, stanovalci sosednjega bloka pa imajo svoje v smetarnici. Ker se tem ne ljubi oditi v smetarnico, odpadke raje odložijo v zabojnik sosednjega bloka. Dogovorili sva se, da bo sama opozorila upravnika sosednjega bloka, naj pozove stanovalce k odlaganju v njihov zabojnik. Če se ne bo nič spremenilo, se bo na upravnika sosednjega bloka obrnila tudi Snaga,« pravi Sankovičeva.

Spet drugi v tuje zabojnike ali ob njih odlagajo odpadke, za katere vedo, da vanje ne spadajo. V prvi vrsti gre za kosovne in druge odpadke, ki spadajo v zbirni center, problem pa je tudi embalaža iz trgovin in gostinskih lokalov. »Pravne osebe bi morale odvoz te embalaže urediti s posebno pogodbo in potem odlagati embalažo v posebne vreče, ki jih Snaga ali kdo drug ob dogovorjeni uri prevzame in odpelje, žal pa mnogi zaobidejo zakonodajo in embalažo raje odlagajo v zabojnike drugih,« pojasnjuje Sankovičeva, ki opozarja tudi na »prišleke iz drugih občin«. »Ti doma v avto naložijo svoje odpadke in se potem na svoji poti ustavijo ob zabojnikih kakšnega bloka ter se tako znebijo svojih odpadkov in dobršnega dela stroška zanje.«

Včasih zaleže opozorilo na smetnjaku

Jasno je, da je najučinkovitejša rešitev zabojnike umakniti »na varno«. Ampak pogosto te možnosti stanovalci nimajo ali pa zabojnikov ne želijo v skupnih prostorih. »Z upravniki, ki jih na Snago povabimo dvakrat na leto, se pogovarjamo tudi o tem, da je zabojnike mogoče postaviti na primer v veže ali kam drugam znotraj stavbe. To je marsikje v drugih evropskih mestih običajna rešitev – sama sem to nazadnje videla v Budimpešti in Parizu, kjer zabojnikov na ulicah praktično ni, so pa v vežah tudi zelo imenitnih meščanskih stavb. Žal so predsodki pri nas še vedno prehudi in prepričanja, da lastni odpadki spadajo čim dlje in stran od (lastnih) oči, nam še vedno ni uspelo omajati,« opozarja Sankovičeva. Zato so na zadnjem srečanju z upravniki maja letos resno pretresali možnost nameščanja ključavnic, kjer se sistem zaklepanja ob praznjenju samodejno iztakne, Snagini delavci pa zato za odpiranje pokrovov ne potrebujejo ključa. »Nameščanje ključavnic bi bilo lahko dobra rešitev, vendar pa obstajajo tudi negativne plati: Snaga za morebitne poškodbe zabojnikov in nedelovanje ključavnic ne more prevzeti odgovornosti. Zabojniki se lahko ob praznjenju namreč poškodujejo, vedno pa obstaja tudi možnost, da bi ključavnico ali zabojnik namerno poškodovala tretja oseba,« pojasnjuje Nina Sankovič. Pogosto učinkovita in povsem enostavna rešitev je po njenih besedah tudi nameščanje opozoril na zabojnike.