Begunska kriza je pokazala dva obraza Evrope. Po eni strani so begunce, ki večinoma bežijo iz Sirije, kjer že štiri leta divja državljanska vojna, med katero so bili civilisti izpostavljeni tudi napadom s kemičnim orožjem, izredno nehumano sprejeli na mejah »evropske utrdbe«. Pri tem ne gre zanemariti delne odgovornosti številnih evropskih držav, ki so z vpletenostjo v invazijo Iraka pred dvanajstimi leti povzročile hudo nestabilnost v regiji in s tem pripravile teren za nastanek IS. Po drugi strani so prebivalci Evrope begunce v številnih primerih sprejeli precej bolj človeško. V prvih dneh množičnega bežanja prek Balkana smo lahko videli posnetke solidarnosti iz Srbije, te dni pa so se po svetu razširili posnetki toplih sprejemov beguncev v Nemčiji.

Čeprav Slovenija trenutno ni med glavnimi potmi beguncev, so se znani Slovenci odločili spomniti, da je imela Slovenija že v svojih prvih letih obstoja priložnost pokazati osnovne civilizacijske standarde in je solidarno pred vojno vihro sprejela na varno begunce s takratnih vojnih prizorišč na območju nekdanje Jugoslavije. Spomnili so tudi, da so našo domovino vselej dojemali kot deželo ljudi, ki razumejo človeško stisko in so bili odprti do tistih, ki so se znašli v tako hudih okoliščinah, da je odhod v neznano, stran od družine, znancev, domačega okolja in življenja, ki so si ga tam ustvarili, boljša rešitev za preživetje kot vztrajanje doma. Poudarili so tudi, da so begunci iz 90. let prejšnjega stoletja postali pomembni členi naše družbe, ki so jo soustvarjali in obogatili.

V včeraj objavljenem videoposnetku »Moja dežela 2015 – znani Slovenci o beguncih« so svoj pogled predstavili novinarka Jelena Aščić, priznan fotograf Arne Hodalič, komik Vid Valič, boksar Dejan Zavec, profesorica Manca Košir, igralka Katarina Čas, pisatelj Slavko Pregl, raper Zlatko, režiserka in pevka Nana Milčinski ter komik in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama.