Kitajska partijska disciplinska komisija je bila ustanovljena že leta 1927 z namenom, da nadzoruje obnašanje svojega še svežega članstva. Njeno vodstvo danes zaseda obsežno stavbo v središču Pekinga nedaleč od Prepovedanega mesta. Napisa na njej ne boste našli, tradicionalno tajno delovanje te dolge partijske roke je postalo malce bolj prepoznavno pod vodstvom zdajšnjega kitajskega predsednika Xi Jinpinga. Pred dvema letoma je komisija dobila svojo spletno stran, letos pa tudi posebno aplikacijo za mobilne telefone, po kateri lahko uporabniki prijavijo primere partijske nediscipline, predvsem pa korupcije v javnem sektorju, ki je prva predsednikova tarča. Njej je posvečena tudi v duhu vohunskih filmov poimenovana operacija Nebesna mreža, o kateri je nekaj več znanega od letošnje pomladi, njen cilj pa je poloviti čim več visokih državnih uslužbencev, obdolženih, da so si nagrabili milijone in jo potem popihali na tuje. Na njihovem prioritetnem seznamu jih je okoli sto, od tega kar 40 v ZDA, kar je še dodatno obremenilo državi, ki pospešeno postajata tekmici ne le na območju jugovzhodne Azije, ampak že kar v svetovnem merilu.

Xijeva zagnanost v boju proti korupciji na Kitajskem ima za posledico razrast partijske disciplinske komisije, ki se je po dostopnih podatkih razširila z osmih na ducat oddelkov, pri čemer se o številu njenih uslužbencev zgolj ugiba. Kitajski mediji govorijo o okoli tisoč zaposlenih, ki so obvezno člani komunistične partije, od njih pa se zahteva še odlično računalniško znanje in po možnosti diploma ene od prestižnih kitajskih univerz.

Dolga disciplinska roka

V domovini centralna disciplinska komisija pošilja nadzorne ekipe v province in državna podjetja, kjer opravljajo razne pogovore, sledijo namigom prebivalstva in zaposlenih ter glede na dognanja odrejajo nadaljnje preiskave in aretacije, v mednarodnem merilu pa je njena vloga bolj delikatna in zahteva sodelovanje s pravosodnimi organi posameznih držav, s katerimi ima različne sporazume. Prav z ZDA, kamor se je umaknilo največ domnevnih velikih korupcijskih rib, nimajo sporazuma o izročanju osumljencev. O pregonu se dogovarjajo posebni oficirji za zvezo v okviru pravosodnega sodelovanja obeh držav, pri čemer pa ameriško varovanje pravic obdolžencev kitajski strani praviloma povzroča precejšnje glavobole. Za Xija in nasploh zdajšnje državno partijsko vodstvo je zelo pomembno, da v očeh večine sodržavljanov ne le vzbudijo vtis resnega pregona korumpiranih funkcionarjev s samega vrha oblasti – med njimi sta že dva generala, šef kabineta nekdanjega predsednika in upokojeni šef nacionalne varnostne službe – ampak da so jim tudi na dosegu roke, kar jim v ZDA niso, čeprav te Pekingu odgovarjajo, da niso varno zatočišče za nobenega obdolženca. Toda Obamovo administracijo še toliko bolj moti tajno vohljanje uslužbencev kitajske disciplinske komisije in bo to ponovno dala Xiju vedeti med bližnjim obiskom v Washingtonu. de