Čeprav se je v preteklih dneh usul plaz nezadovoljstva zaradi nekaterih kadrovskih in programskih potez vodstva Televizije Slovenija, je generalni direktor javnega zavoda Marko Filli, ki vse skupaj razume kot »organiziran napad z vseh front«, na današnji novinarski konferenci poudaril, da na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) ni izrednega stanja, da ne poteka kadrovska čistka in da javni servis ni v rokah nobene politične stranke. So se pa Filli, direktorica TVS Ljerka Bizilj in odgovorna urednica informativnega programa na TVS Jadranka Rebernik spet izognili jasnim odgovorom na vprašanja Društva novinarjev Slovenije, medijskih strokovnjakov in javnosti.

150.000 evrov manj

Filli je danes poudaril, da nihče – niti redno zaposleni niti honorarni sodelavci – nima garancije, da »bo tu vekomaj«, morajo pa biti po njegovih besedah pravila za kadrovske odločitve jasna, transparentna in utemeljena. A kot je znano, se vodstvo javne televizije po mnenju tako strokovne javnosti kot zaposlenih na javnem servisu tega v zadnjih primerih ni držalo: kadrovske poteze je vleklo samovoljno, v ozkem krogu in brez dialoga z vpletenimi. Spomnimo, da so v javnosti največ prahu dvignile odločitve, da Jelena Aščić ne bo več vodila TV Dnevnika, da se Helena Milinković poslavlja od voditeljskega položaja v oddaji Globus, da Erik Valenčič odhaja s Kolodvorske... »Erik Valenčič ni delal kot stalni sodelavec v tem smislu, da bi delal dnevno. Mi pač potrebujemo v dnevnoinformativnem programu ljudi, ki delajo vsak dan,« je o avtorju, ki je med drugim pripravil tudi dva odmevna dokumentarna filma, povedala Rebernikova in dodala, da so morali stroške v programu znižati za 150.000 evrov.

Po besedah Ljerke Bizilj bo morala javna televizija letošnje leto preživeti s 4,5 milijona evrov manj denarja kot lani. »To je na primer 200 zaposlenih. Mi žal nimamo izbire. Ali bomo socialna ustanova ali bomo delali dober program za gledalce,« je včeraj dodala direktorica TVS, ki je morala z Rebernikovo odgovarjati tudi na številna vprašanja o položaju Bojana Travna na javni televiziji. Hvalospevov na njegov račun v njunih odgovorih ni manjkalo.

Mayerjev prihod preprečil Filli

Medtem ko Biziljeva računa, da bo Traven »sodeloval pri integraciji informativnega in parlamentarnega programa ter pri postavitvi drugega programa«, bo bohinjski občinski svetnik po besedah Rebernikove prisoten na uredniških sestankih, sicer pa bo »do konca leta spremljal, kako poteka implementacija prenove dnevnoinformativnega programa«. S tem je danes vendarle postalo jasno, da Traven, za katerega je novinarsko častno razsodišče v več primerih ugotovilo, da je kršil novinarski kodeks, ne bo urednik TV Dnevnika.

Traven ima pogodbo s TVS sklenjeno do konca tega leta, na mesec pa prejema 2900 evrov (vsakič mu prišteje še DDV). Ob tem velja še spomniti, da je želelo vodstvo javne televizije kljub varčevanju s Planet TV, kjer je bil nazadnje zaposlen Traven, pripeljati tudi Mirka Mayerja, a naj bi se temu uprl Filli.

Predstavnici vodstva javne televizije sta danes izkoristili tudi priložnost, da sta poimensko obračunali z nekaterimi sodelavci, češ da premalo in slabo delajo, čeprav nekateri izmed »obtožencev« na novinarski konferenci sploh niso bili prisotni.