Ljubljanski Regijski center za ravnanje z odpadki (RCERO) bo predvidoma v prvi polovici oktobra nared za tehnični pregled. V javnem podjetju Snaga so povedali, da v objektih za mehansko in biološko obdelavo Strabag s podizvajalci ravno zaključujejo nameščanje glavne procesne opreme, kar pomeni, da bo projekt dokončan pravočasno.

Zapolnili bodo približno 90 novih delovnih mest

Dovoljenje za poskusno obratovanje Snaga pričakuje v začetku novembra. V času poskusnega obratovanja, ki bo trajalo celo leto 2016, bodo izvajali različne meritve, med drugim bodo spremljali in merili zakonsko določene parametre, kot so na primer vrednosti različnih izpustov v okolje. Z objektom za predelavo odpadkov bo v letu 2016 upravljal konzorcij Strabag, njegovo hčerinsko podjetje MBO UK Ljubljana pa že išče približno 90 oseb, ki bodo zaposlene v tem objektu.

Izvajalcem gradnje je bilo do zdaj izplačanih približno 40 odstotkov vrednosti pogodbe. Na Snagi so zagotovili, da s Strabagom do zdaj niso sklepali aneksov, ki bi povišali 112,2 milijona evrov vredno gradbeno pogodbo. V vrednost pogodbe je vključenih tudi do tri odstotke nepredvidenih del, kar pomeni, da manjši delež morebitnih nepredvidenih del ne bo vplival na končno ceno gradnje.

Spomnimo, celoten projekt RCERO, ki poleg objektov za mehansko-biološko obdelavo odpadkov vključuje še čistilno napravo za izcedne vode in novo odlagalno polje, je vreden 155 milijonov evrov.

Nekatere občine negodujejo zaradi sklenjenih pogodb

Ljubljanski center bo obdeloval biološke in ostanek mešanih komunalnih odpadkov 37 občin oziroma približno ene tretjine slovenskega prebivalstva. Občine, ki v projekt vlagajo sredstva, bodo za predelavo tone prejetih bioloških odpadkov plačevale 71, za tono prejetih preostalih komunalnih odpadkov pa 124 evrov. Dvajset občin pristopnic, ki pa v projekt ne vlagajo denarja, pa bo k navedenim cenam moralo plačevati še pribitek v višini petih odstotkov, so povedali na Snagi. Predloga neto cen so oblikovali skladno s predpisom, ki ureja oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, so zagotovili v Snagi, kjer so dodali, da bodo cene v skladu z zakonodajo vsako leto na novo preverjali in ustrezno usklajevali.

Če je bil do nedavnega največji problem RCERO vprašanje, ali bo Strabagu uspelo projekt dokončati pravočasno, da bo Ljubljana lahko počrpala vseh predvidenih 77,6 milijona evrov evropskih kohezijskih sredstev, ima Snaga trenutno težave povsem drugačne narave. Povedali so, da so od nekaterih občin, s katerimi so sklenili pogodbe, dobili dopise, češ da so dokumente morale podpisovati pod prisilo, sklenjenim pogodbam s Snago pripisujejo status pisem o nameri, oporekajo oblikovanim cenam in tudi nasprotujejo petodstotnemu pribitku.

V javnem podjetju niso posebej navedli občin »upornic«, zatrdili pa so, da so sklenjene pogodbe dokončne in zavezujoče. »Če pa občina ne prevzame pravic in obveznosti, določenih s pogodbo o pristopu, je to kršitev pogodbe, kršitev pa pomeni odškodninsko odgovornost občine,« so v Snagi pojasnili, kako bodo ukrepali.