Medtem ko je v Ljubljani vpis v vrtce rahlo upadel, se je na drugi strani povečalo število osnovnošolcev. Javne ljubljanske osnovne šole in tri zasebne šole (poleg waldorfske šole in osnovne šole Alojzija Šuštarja po novem še Montessori inštitut) bo v šolskem letu 2015/2016 obiskovalo kar 667 učencev več kot lani. Čeprav bo šolske klopi v prvih razredih zasedla že tretja številčno močna generacija, se je končno število otrok, ki bodo jutri prvič vstopili v šolska poslopja, povečalo le za 44. Skupno je svoje osnovnošolsko izobraževanje začelo 2977 šest- in sedemletnikov, v kar sedmih osnovnih šolah pa so zanje oblikovali en oddelek več kot lansko leto.

Več otrok, več oddelkov

Kot so pojasnili na občinskem oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje, so zaradi povečanega vpisa v vrtce v preteklosti predšolski vzgoji namenjali tudi prazne šolske prostore, zdaj pa jih ponovno prilagajajo nazaj za potrebe osnovnih šol. Podobno se odzivajo na potrebe po dodatnem prostoru z urejanjem novih učilnic in manjšimi prenovami notranjih prostorov šol. Vodja oddelka Marija Fabčič se je pohvalila, da je v letošnjem občinskem proračunu za vrtce in šole predvidenih nekaj več kot 75 milijonov evrov, od tega bodo približno 17 milijonov evrov namenili za energetske obnove in druge naložbe v šolske stavbe.

Mnoge šole so zaradi povečanega vpisa že dobile dodatno opremo, skupno je občina letos zagotovila dodatnih 14 oddelkov (poleg treh v zasebnih šolah). Največja letošnja naložba je zagotovo celovita prenova leta 1937 zgrajene Osnovne šole Vide Pregarc. Šest milijonov in pol evrov vreden projekt, ki ga je podjetje Dema plus s 30 podizvajalci končalo pol leta pred pogodbenim rokom, je obsegal protipotresno in energetsko obnovo ter gradnjo prizidka za prvo triletje, v katerem so dobili šest novih učilnic. Hkrati je v kletni etaži nastala dvoetažna večnamenska dvorana za športno vzgojo otrok v prvih treh razredih.

Z novimi pridobitvami bodo šolsko leto začeli tudi na osnovnih šolah Koseze, Kolezija in Livada, v prihodnje pa na občini načrtujejo gradnjo prizidkov oziroma prenove prostorov predvsem na osnovnih šolah v bližini novih sosesk Zeleni gaj ter Polje III in Polje IV. Ob teh so na seznamu za naložbe skoraj gotovo še osnovne šole Riharda Jakopiča, narodnega heroja Maksa Pečarja, Franca Rozmana - Staneta in Oskarja Kovačiča, vsekakor pa bo ustanoviteljica načrte prilagajala vpisu otrok v šole.

Nadzor tudi nad parkiranjem

Kot ob vsakem prvem septembru tudi tokrat ne bo odveč opozorilo o varnosti novih udeležencev v prometu. Zanjo bodo skupaj s policisti delali tudi mestni redarji. Klemen Gabršček je povedal, da so še pred začetkom šolskega leta opravili pregled prometne signalizacije in cestne opreme ter začeli meriti hitrosti v okolici šol, zato da voznike počasi pripravijo na čas, ko bodo pločniki polni najšibkejših udeležencev v prometu. Sploh v prvih šolskih dneh bodo redarji prisotni na točkah, ki so jih na šolah ocenili kot kritične, v obliki mešanih patrulj bodo bdeli nad prehodi za pešce, napovedali pa so tudi poostren nadzor nad nepravilnim parkiranjem v okolici šol.

Skupaj s predstavniki ljubljanske policijske uprave občinski možje z županom na čelu pozivajo starše, naj bodo zgled svojim otrokom in naj se odgovorno lotijo njihovega vključevanja v promet. »Starši bi morali skupaj z otrokom prehoditi pot v šolo in jim predstaviti vse pasti. Pa ne enkrat, večkrat!« opozarja Zvone Milkovič, ki je do upokojitve deloval v občinskem svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, na tem področju pa ostaja aktiven kot prostovoljec. »Najkrajša pot ni nujno tudi najvarnejša. Varna pot do šole je lahko tudi štirikrat daljša od najkrajše, ampak je varna,« dodaja na podlagi svojih dolgoletnih izkušenj. Te tudi kažejo, da rumene rutice, ki opozarjajo voznike na novince v prometu, pogosto med letom kar izginejo, čeprav jih morajo otroci tako v prvem kot v drugem razredu nositi do zadnjega dne. »Varna šolska pot ni pomembna le na prvi šolski dan, ampak vse šolsko leto,« spomni Milkovič.