Vlada je bila včeraj soglasna: ovir, da se postopki imenovanja veleposlanikov nadaljujejo in končajo, ni. »Predsednik države lahko opravi svojo dolžnost – seveda po svojem premisleku,« je dejal predsednik vlade Miro Cerar.

Pahor bo podpisal

Kot je znano, je predsednik republike Borut Pahor po tem, ko so bile razkrite ugotovitve nadzora na slovenskih konzularno-diplomatskih predstavništvih, zadržal podpisovanje ukazov o imenovanju novih veleposlanikov in o tem obvestil javnost. Po včerajšnji odločitvi vlade pa so iz Pahorjevega urada sporočili, da bo »predsednik republike v začetku prihodnjega tedna podpisal ukaze o imenovanju veleposlanic in veleposlanikov v drugih državah in pri mednarodnih organizacijah«. Ob tem so izpostavili predsednikovo mnenje, da je soglasna odločitev vlade pomembna za verodostojen sklep postopka imenovanja veleposlanikov in za uspešno opravljanje njihovega dela.

Na mizi predsednika države je seznam devetih kandidatov za vodje slovenskih diplomatskih predstavništev. Pahor naj bi imel pomisleke predvsem glede odhoda Aleksandra Geržine na veleposlaniško mesto v Zagreb. Poročilo o nadzoru mu očita, da je v času, ko je bil veleposlanik na Dunaju, ravnal negospodarno, saj je na uradnih obiskih in pogovorih v Avstriji uporabljal svoje vozilo in si tako v letu in pol izplačal skoraj 4500 evrov kilometrine. Geržina je svoje ravnanje pojasnjeval z navedbami, da se je službeni avtomobil pogosto kvaril in ga sam ni želel voziti, njegov voznik pa je imel še iz časa predhodnika na veleposlaniškem mestu preveč nadur, ki mu jih zaradi varčevalnih ukrepov niso mogli več izplačevati.

Cerar odločno podprl Erjavčevo poročilo

Zunanji minister Karl Erjavec je v ponedeljkovem intervjuju za Dnevnik dejal, da bi lahko Pahor zadržanje podpisovanja ukazov o imenovanju veleposlanikov izpeljal diskretneje. »Zdaj se ustvarja vtis, da so vsi postopki ustavljeni.« Poudaril je tudi, da v Geržinovem ravnanju ni bilo nič nezakonitega, o tem, ali je bilo njegovo ravnanje dejansko negospodarno, pa je naročil natančen izračun. »Menim, da v poročilih o nadzoru, ki se nanašajo na kandidate za veleposlanike, ni ugotovitev, zaradi katerih ti ne bi mogli biti imenovani,« je dejal Erjavec. Takšno stališče je po naših informacijah odločno zagovarjal tudi na včerajšnji seji vlade, ministrovo poročilo pa je popolnoma podprl premier Cerar. »Če minister stoji za svojim ministrstvom in če ima njegovo poročilo odločno podporo predsednika vlade, bi drugi ministri temu težko nasprotovali,« nam je dejal eden od članov vlade.