Zaradi po njihovem mnenju neustreznega zdravljenja odškodnino trenutno zahtevajo svojci dveh otrok s prirojenimi srčnimi napakami, ki so ju zdravili v UKC Ljubljana. V prvem primeru je otrok umrl leta 2010, torej v obdobju, ki ga je zajel aktualni nadzor otroške srčne kirurgije. Rezultati nadzora še niso uradni, pokazal pa je na nepotrebno ogrožanje varnosti otrok. Pri ugotavljanju, koliko so k smrtim nekaterih otrok prispevale napačne odločitve v UKC Ljubljana, je imela mednarodna nadzorna ekipa precej težav.

V drugem primeru je otrok umrl v začetku leta 2013, starši pa so bolnišnici očitali dejstvo, da ni bil operiran. V tistem obdobju so se v kliničnem centru že odločili za ukinjanje spornega starega programa srčnih operacij otrok, novega pa so še vzpostavljali. V bolnišnici so očitane napake delno priznali, kar je privedlo do poravnave s svojci. Ti se niso strinjali z višino odškodnine in tožijo zavarovalnico, pri kateri ima bolnišnica zavarovano odškodninsko odgovornost, so nam včeraj potrdili v UKC Ljubljana.

Dva umrla operirana v tujini

V bolnišnici zatrjujejo, da so po ustavitvi starega programa sprejeli niz ukrepov za večjo varnost otrok. Odločitve, ali bodo otroke s prirojenimi srčnimi napakami še naprej operirali v Sloveniji in v kolikšni meri, še ni. V UKC Ljubljana, kjer se bodo o tem odločali skupaj z ministrstvom za zdravje, trenutno še ocenjujejo sedanji program.

Ta deluje drugače od nekdanje sporne ureditve, ki je ogrožala bolnike. Zadnji podatki o umrljivosti kažejo, da je v teh izjemno zahtevnih operacijah izid včasih slab tudi v uglednih tujih centrih. Med januarjem 2014 in letošnjim avgustom sta poleg smrti dveh otrok, ki sta bila operirana v Sloveniji, umrla še otrok, operiran v nemškem Münchnu, in otrok, ki so ga operirali v izraelskem Tel Avivu. V 151 opravljenih operacijah na 142 otrocih je torej umrlo 2,8 odstotka otrok.

Vnovič po zaupanje staršev

Odstotek je podoben kot v poročilu, po katerem je bila umrljivost v starem programu 2,9-odstotna. A na to številke se ni mogoče popolnoma zanesti, saj so nadzorniki naleteli na pomanjkljive podatke bolnišnice o zdravljenjih. V največji bolnišnici zdaj zatrjujejo, da so podatki o trenutnem programu zanesljivi in da je umrljivost danes primerljiva z uglednimi centri v svetu.

Kot smo že poročali, v ljubljanskem UKC poleg domačega kirurga dr. Mihe Weissa, ki se usposablja za te operacije, trenutno sodelujejo še s češkimi kirurgi in italijanskim kolegom. Na nekatere zlasti zahtevne in redke operacije otroke pošljejo v tujino. V bolnišnici si kljub sedanjemu težkemu obdobju želijo zaupanje staršev bolnih otrok. »Brez vzpostavljenega medsebojnega zaupanja operativno zdravljenje ni mogoče,« so poudarili.