Medtem ko so črne table, na katerih je bil s kredo lično zapisan spored dogodkov v prihodnjih dneh, že vabile na obisk prenovljene Vodnikove domačije v Šiški, sta delavca na drugi strani rumene hiše še skrbno nameščala sveže restavrirana vhodna vrata. To je bil eden zadnjih manjkajočih delčkov v mozaiku prenove domačije, kjer je pred več kot 250 leti na svet prijokal prvi slovenski pesnik Valentin Vodnik. Danes v prostorih domuje Inštitut za neprofitno komunikacijo Divja misel, ki je bil na občinskem javnem razpisu aprila letos izbran za petletnega programskega upravitelja domačije, taktirko nad dogajanjem v hiši pa je ekipa uradno prevzela pred štirimi meseci. Poleti so zavihali rokave in se lotili prenove prostorov, v katerih želijo oblikovati butični kulturni dom, ki bo pod eno streho združeval dogodke, povezane z branjem, pisanjem in pripovedovanjem.

Od bralnega kotička do pisateljske poti

»Pri prenovi smo želeli čim bolj izkoristiti stvari, ki smo jih našli v hiši. Na primer mize, ki so zdaj našle svoj prostor v čitalnici, in stare šolske stole smo prebarvali in ponovno uporabili,« v svetlem pritličnem prostoru domačije, kjer je ekipa uredila čitalnico, pripoveduje vodja inštituta Tina Popovič. V sosednji sobi je ekipa tla prekrila z mehko umetno travo, postavila ležalnike in mednje zložila kupe knjig, ki so na voljo obiskovalcem. Že tradicionalni projekt inštituta Knjižnica pod krošnjami je tako dobil svoje stalno mesto, kjer bo prebiranje knjig mogoče tudi takrat, ko vreme branju pod drevesnimi krošnjami ne bo naklonjeno. »V hiši že vrsto let deluje tudi glasbena šola, ki je v domačiji ostala tudi po našem prihodu. Dogaja se, da starši medtem, ko čakajo, da otroci zaključijo z vajami, berejo v knjižnici,« je s prepletanjem novih aktivnosti in lokalne skupnosti zadovoljna Popovičeva.

Ob Knjižnici pod krošnjami bo ekipa Divje misli v Šiški nadaljevala tudi s projektom Moje ulice, kjer s pomočjo Ljubljančanov zbirajo spomine na življenje v prestolnici nekoč, nadgradili bodo stalno razstavo o Valentinu Vodniku, pripravljajo pa tudi novosti, kot so bralni klub za starejše, literarna šola, večeri z dopisniki in poročevalci iz tujine ter celoletna delavnica pripovedovanja. V prvem nadstropju stavbe je soba za pisanje, kjer bodo pisatelji lahko za največ tri mesece brezplačno najeli prostor za pisalno mizo in misli prelili na papir, svoj prostor pod streho domačije pa je dobil tudi programski partner, Društvo slovenskih pisateljev, ki bo uredilo razstavo Slovenske pisateljske poti in s tem Vodnikovo domačijo umestilo na zemljevid domačij slovenskih pisateljev. V društvu ob tem načrtujejo tudi vodenje za šolarje, ki bi se začelo pri domačiji in končalo na Rožniku, s čimer bi povezali dediščini Valentina Vodnika in Ivana Cankarja.

V nedeljo Otroški knjižni festival

Čeprav uradno otvoritev prenovljene Vodnikove domačije napovedujejo v četrtek, se bo živahno dogajanje v Šiški nadaljevalo že v nedeljo. Pred začetkom novega šolskega leta bodo založniki na Otroškem knjižnem festivalu predstavili otroške in mladinske knjige, sejemsko dogajanje pa bo spremljal brezplačni kulturni program. »Ugotovili smo, da večina dogodkov, namenjenih otrokom, v Ljubljani poteka ob sobotah. Zato se bomo potrudili, da bomo z zanimivimi dogodki najmlajše v Vodnikovo domačijo privabili tudi ob nedeljah. Tokrat se bodo otroci med drugim lahko preizkusili v filozofiranju na temo prijateljstva, se udeležili pripovedovalske delavnice in prisluhnili lutkovni predstavi Šivilja in škarjice,« je še napovedala Popovičeva.