Nevzdržno je, da samo Švedska in Nemčija sprejemata begunce in imata za to potrebno infrastrukturo, druge članice EU pa držijo roke križem, je bil nedavno oster visoki komisar za begunce António Guterres. Med vsemi lani priseljenimi iz drugih držav na Švedsko je bilo namreč približno 40.000 iskalcev zatočišča – natanko polovica tistih, ki so tam zaprosili za azil. Najmanj podobno število beguncev, torej več kot 80.000, na Švedskem pričakujejo tudi letos.

Glede na število prebivalcev je v okviru EU Švedska lani sprejela daleč največ beguncev. Z Nemčijo, Francijo, Italijo, Veliko Britanijo in Nizozemsko pa po Eurostatovih podatkih v šesterici držav, ki so lani sprejele kar štiri petine vseh, ki so v EU dobili azil.

V Sloveniji (pre)skromno

Do konca letošnjega julija je v Sloveniji po podatkih notranjega ministrstva za zatočišče zaprosilo 109 oseb oziroma 99 manj kot v enakem obdobju lani, kar je drugače kot v med begunci najbolj zaželenih državah, kjer se pričakovane številke prosilcev za azil od začetka leta nenehno povišujejo. Povedano drugače – medtem ko je v Sloveniji na milijon prebivalcev v prvem polletju za zatočišče zaprosilo 55 oseb, jih je na Švedskem več kot 3000, na Madžarskem pa skoraj 7000. Povprečje EU je nekaj manj kot 800 vlog na milijon prebivalcev. Letos je bilo sicer največ prosilcev iz Sirije (več kot 70.000), Kosova (62.000), Afganistana (38.000), Iraka (20.000) in Eritreje (13.000).

Razmerje med številom prošenj in ugodnimi rešitvami se v Sloveniji v zadnjih petih letih giblje okrog ena proti deset, pri čemer je bila leta 2010 na deset vloženih prošenj priznana zaščita v nekaj manj, lani pa v nekaj več kot enem primeru. Največ postopkov se konča z ustavitvijo, največkrat zato, ker so prosilci že pred rešitvijo odpotovali. Če bi bila Slovenija zelo zaželen cilj za begunce, bi to pomenilo, da bi letos (glede na število prebivalstva) dobila kakšnih 6000 (in do konca leta okrog 20.000) vlog, če bi imela švedsko politiko priznavanja mednarodne zaščite pa, da bi jih približno polovico tudi odobrila. or