Opozorila humanitarnih organizacij o škandaloznem ravnanju z begunci v posameznih lokalnih skupnostih v sosednji Avstriji so zalegla. Čeprav je soočena s podvojenim številom prosilcev za azil v primerjavi z lanskim letom, se je vladajoča koalicija socialdemokratov in ljudske stranke odločila, da jim stopi naproti in omogoči sprejem tudi v krajih, kjer jih lokalne oblasti trenutno zavračajo. Do oktobra naj bi tako sprejeli zakon, po katerem bo zvezna vlada imela glavno besedo pri razmeščanju beguncev, za potrebno dvotretjinsko podporo tovrstnemu patronatu nad lokalnimi oblastmi pa bodo iz opozicije poskrbeli glasovi zelenih.

Predlog zakona, s katerim se išče rešitev za več kot 28.000 prosilcev za azil v prvem polletju letošnjega leta, je naletel na ostro nasprotovanje desničarskih svobodnjakov, ki so že napovedali, da ga bodo skušali izpodbijati z referendumom. Predvideno je, da bi mesta oziroma dežele zakonsko obvezali k sprejemu določenega števila beguncev, če ne bodo izpolnili kvot, zgornja meja za število sprejetih pa naj bi bila poldrugi odstotek prebivalstva lokalne skupnosti. Avstrija se v Evropski uniji zavzema za zavezujoče kvote pri sprejemanju beguncev, hkrati pa jih iz glavnega sprejemnega centra pri Traiskirchnu, kjer so razmere postale nevzdržne, okoli 500 pošilja v Slovaško.

Evropski uniji minuli mesec ni uspelo doseči dogovora o tem, kako po državah članicah razmestiti okoli 40.000 beguncev. Gre le za manjši del vala, ki je zalil Evropo in poleg vstopnih držav, kot sta Italija in Grčija, predvsem Nemčijo in Švedsko. Za Nemčijo, kjer naj bi uradne ocene objavili danes, predvidevajo, da se bo na njenih tleh letos znašlo kar tri četrtine milijona beguncev, kar je več kot leta 1992, ko je država odprla vrata bežečim pred vojno v nekdanji Jugoslaviji. de