Kot so sporočili, so od sredine lanskega julija opravili nadzor nad več kot 100.600 delovnimi dnevi voznikov oziroma pregledali 3570 vozil. Mobilne enote so vzele pod drobnogled predvsem potencialno nevarne voznike, ki huje kršijo pravila ur vožnje in obveznega počitka ter s tem ogrožajo varnost drugih prometnih udeležencev. Zabeležili so 3930 kršitev, največ pri prevoznikih iz drugih držav EU – teh je bilo 57 odstotkov. Na drugem mestu prekrškovne lestvice so se znašli prevozniki iz tako imenovanih tretjih držav (31 odstotkov), sledijo pa jim domači prevozniki (12 odstotkov). Ugotovili so tudi 170 različnih manipulacij s tahografi. Največkrat je šlo za kršitve podjetij, ki sama vgrajujejo naprave za manipuliranje. Med vsemi kršitvami jih je bilo kar 1840, torej 47 odstotkov, zelo resnih.

Uslužbenci finančne uprave so ukrepali na različne načine. V 43 primerih so vozniki začasno ostali brez vozniškega dovoljenja, za začasni odvzem prometnega dovoljenja pa so se odločili v 106 primerih. Zapisovalna oprema je morala na izredni pregled v 135 primerih, odvzeli pa so tudi 30 vozniških kartic. Izrekli so dobrih 2600 glob, skupno za kar 3,9 milijona evrov.

Tovrstni nadzori so eden od ukrepov, ki zagotavlja večjo varnost tovornega in avtobusnega prometa ter preprečuje nelojalno konkurenco cestnih prevoznikov na enotnem evropskem prevozniškem trgu, sporoča finančna uprava. mfr