Ob novici, da je rehabilitirani nadškof Anton Stres prevzel vodenje Katoliškega inštituta, se postavlja vprašanje, ali bo njegova naloga ustanoviti katoliško univerzo. Ta je dolgoletna želja RKC, izpostavljena tudi na predstavitvenih spletnih straneh inštituta: »Katoliški inštitut bo ustanovil več fakultet, v začetku na področju družboslovja in humanistike, ki se bodo povezale v katoliško univerzo v Sloveniji.« Podlago za ustanovitev univerze ima Cerkev tudi v apostolski konstituciji Ex Corde Ecclesiae, ki jo je leta 1990 izdal papež Janez Pavel II. Dokument je bil namenjen postavljanju natančnejših smernic za vzpostavljanje katoliških vrednot na katoliških visokošolskih ustanovah.

Zaslužni profesor Stres

Stres, ki je bil na rektorski položaj imenovan po dveh letih umika iz cerkvenega in javnega življenja zaradi vpletenosti v finančno afero mariborske nadškofije, je ob imenovanju dejal, da bo njegova naloga »okrepiti delovanje Katoliškega inštituta, prenašati družbeni nauk Cerkve v širše poznavanje in prakso ter udejanjati spodbude papeža Frančiška na socialnem in okolijskem področju«.

»V Cerkvi na Slovenskem je dr. Anton Stres zagotovo med najbolj primernimi osebami za ustanavljanje katoliške univerze,« je prepričan direktor inštituta Andrej Naglič. »Je zaslužni profesor Univerze v Ljubljani, dvojni doktor znanosti, ima bogate izkušnje iz študija in s predavanj v tujini, je kot nadškof dober poznavalec življenja v Cerkvi in kot dolgoletni predsednik Komisije pravičnost in mir ter sodelujoči pri osamosvojitvi Slovenije odličen poznavalec družbenega življenja doma in v svetu.«

Katoliška univerza, pravi Naglič, pa je bila vedno »zastavljena kot dolgoročni projekt«. Prvi korak do univerze je bil odprtje fakultete za poslovne vede leta 2010. Kot pojasnjuje Naglič, je fakulteta popolnoma zasebna ustanova in se ne financira iz javnih sredstev. V letošnjem študijskem letu nameravajo vpisati deset študentov, ki bodo za študij prispevali po tisoč evrov na semester, vsak torej predvidoma dva tisočaka za vse šolsko leto.

Zanimivo pa je, da fakulteto vodi dekan Žiga Andoljšek, do letos direktor stanovanjskega sklada, v času prve vlade Janeza Janše pa direktor direktorata za javno premoženje na ministrstvu za finance. Andoljšek je bil letos obsojen na enoletno pogojno zaporno kazen zaradi zlorabe položaja v podjetju Sportina, kjer je leta 2010 na nedovoljen način posloval s podjetjem na Karibih.

Kdo vse so profesorji

To je za katoliško poslovno fakulteto in Antona Stresa slaba popotnica. »V študijski program so vključene vsebine celostnega humanizma, ki skrb za strokovnost nadgrajuje z vzgojo za vrednote, etiko, resnico in družbeno odgovornost poslovnega odločanja,« namreč piše v predstavitvi fakultete.

Nadškof se na naše vprašanje o sodelovanju z Andoljškom osebno ni odzval. Naglič pa je v imenu obeh dejal, da »Žiga Andoljšek ni pravni zastopnik inštituta ali fakultete, zato sodba, ko bo izrečena in pravnomočna, predvidoma ne bo vplivala na nadaljevanje njegovega strokovnega dela«. Sodba je bila po informacijah, dostopnih v medijih, izrečena že v začetku leta in je tudi postala pravnomočna, saj je Andoljšek kaznivo dejanje priznal in se s tožilstvom pogodil za kazen. Res pa je, da proti Andoljšku – po dostopnih informacijah – poteka še najmanj en (pred)kazenski postopek zaradi domnevne zlorabe položaja, ko je bil direktor stanovanjskega sklada.

Andoljšek se na našo prošnjo za pogovor ni odzval. Tadej Strehovec, tajnik Slovenske škofovske konference, ustanoviteljice Katoliškega inštituta, pa je zatrdil, da s kazenskimi postopki in sodbo ni natančneje seznanjen. Vendar je nakazal, da je o teh zadevah vredno premisliti.

Po naših informacijah se inštitut in fakulteta soočata s težavami v poslovanju zaradi premajhnega vpisa študentov in zaradi pomanjkanja učiteljev. Na spletni strani denimo ni natančneje navedeno, kdo sploh izvaja posamezne predmete. »Na FPV predavajo vrhunski profesorji in uveljavljeni strokovnjaki iz Slovenije in tujine,« je skopa informacija v predstavitvi. Med nekaj imeni, ki jih je mogoče zaslediti med vrsticami, se pojavlja tudi Lovro Šturm. Nekaj gostujočih predavateljev na poslovno fakulteto prihaja s teološke fakultete, je potrdil Naglič.