Kulturno-umetniško društvo (KUD) Franceta Prešerna ima na grbi za približno 600.000 evrov dolgov, zaradi česar se je ob 22. izdaji Trnfesta govorilo kot o njegovi zadnji. A organizatorji se ne vdajo, kajti pred dvema dnevoma je s koncertom hip hop zasedbe Simpl & Nedelaz dvorišče KUD ponovno oživelo. Na račun festivalske borbenosti za preživetje se je tako porodila celo interna šala: »Kako to, da je letos ponovno Trnfest? A ni KUD propadel? Je, samo kudovci tega ne vejo.«

Obiskovalci poplačajo elektriko

»Kot že lansko leto nam bo tudi tokrat Trnfest uspelo izpeljati zgolj zato, ker bodo vsi nastopajoči oder zasedli zastonj,« pojasnjuje koordinator festivala Luka Korenčič. Glasbeniki, gledališčniki in drugi umetniki so se s ponudbo za brezplačen nastop ponovno odzvali v precejšnjem številu. Zaradi tega ni bilo težav z zapolnitvijo programa, ki bo tudi letos ponujal od koncertov, stand-up komedije, improvizacijskega maratona, videovečerov pa do otroškega rajanja. Dogajanje bo razpotegnjeno vse do 29. avgusta, pri čemer bodo zadnji trije dnevi rezervirani za Emonsko promenado, sestrski festival, namenjen družinam.

Za normalno izvedbo Trnfesta bi organizatorji sicer potrebovali najmanj 50.000 evrov, a so se sprijaznili z desetkrat nižjim zneskom. Pet tisočakov, kar je omogočilo začetni zagon, so dobili ali si izposodili od zasebnih vlagateljev, preostala sredstva pa bo po Korenčičevih besedah festival zaslužil sam: »Z dovolj obiskovalci, ki nekaj spijejo, se nabere za elektriko, poplačilo varnostnikov in podobne zadeve.« Lansko neugodno vreme ni pritegnilo ravno velikih množic, medtem ko so tokrat izjemno zadovoljni že z obiskom prvega večera, saj »se je v določenem trenutku zdelo, kot bi prišla vsa Ljubljana«.

O uvedbi vstopnine kljub vsemu še zmeraj ne razmišljajo. »Trnfest je bil vedno festival za vse ljudi, tudi tiste, ki nimajo pri sebi niti enega evra,« vztraja koordinator festivala. Se pa zato zbirajo prostovoljni prispevki za nastopajoče.

Tradicionalno središče dogajanja

In čemu gre pravzaprav pripisati tolikšno vztrajnost pri nadaljevanju trnovske poletne tradicije? »Še preden smo se odločili, ali naj pripravimo festival, je na facebooku nastala skupina 'Trnfest naj bo!', kjer je več kot tri tisoč ljudi naznanilo svoj prihod. Zato smo si rekli, da je izvedba nujna,« se na glas ljudstva opira sogovornik. Primakne: »To je tradicionalno središče dogajanja v avgustu za Ljubljano. Ljudje hočejo Trnfest, nanj so navezani veliko bolj kot na KUD. Ni pomembno, kakšen je program, saj je festival dragocenejši v smislu prostora druženja. Trnfest večina obišče z mislijo, da bo tam srečala kakšnega prijatelja ali znanca.«

Če bo festival dočakal tudi 25. ali še kakšno izvedbo več, jo bo skoraj zagotovo ponovno na plečih velikih entuziastov in nesebičnih nastopajočih, kajti rešitve za poplačilo 600.000 evrov dolgov društva še ni na vidiku. Za njihove prostore na Karunovi namreč za zdaj ni resnega kupca. Vrh tega strokovnjaki vrednost stavbe ocenjujejo med 200.000 in 300.000 evri, kar še zdaleč ne omogoča pokritja celotnega dolga, zadostnega finančnega zaledja pa ne bi zagotavljalo niti oddajanje prostorov v najem.

»V interesu Mestne občine Ljubljana je, da se Trnfest nadaljuje, vendar nam občina ne more pomagati iz te zagate, saj je KUD Franceta Prešerna zasebni zavod,« težave društva, ki je zaradi finančne situacije že dve leti tudi brez lastnega programa, še enkrat obnovi Korenčič.