Na nekaterih koncih Slovenije se prekrivajo signali domačih in tujih mobilnih operaterjev. V dveh primorskih mestih ob Piranskem zalivu, več kot deset kilometrov oddaljenih od hrvaške meje, uporabnike mobilnih telefonov pozdravljajo SMS-sporočila z dobrodošlico ob prihodu na Hrvaško.

Pri Telekomu Slovenije na opozorila bralcev, da se jim med dopustovanjem na Obali mobilni telefoni preklapljajo na omrežja drugih držav, odgovarjajo, da se to dogaja na območjih, ki so v smislu optične in radijske vidljivosti zelo odprta proti sosednjim državam, tako da se radijski signal ne more ustaviti natančno na državni meji. To naj bi se dogajalo tudi v drugih državah, ne le v Sloveniji.

»Operaterji moramo upoštevati mednarodne sporazume oziroma priporočila, da bi se to dogajalo v najmanjšem možnem obsegu. Mi te dokumente spoštujemo in se po njihovih smernicah tudi ravnamo, torej območja sosednjih držav pokrivamo v čim manjšem možnem obsegu,« je poudarila Nataša Osolnik iz službe za odnose z javnostmi Telekoma Slovenije.

Mobilni signal v Piranu in Portorožu zagotavljajo prek več baznih postaj za mobilno komunikacijo s tehnologijami GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSPA in LTE/4G. Poleg tega imajo gosto mrežo baznih postaj v vseh drugih krajih vzdolž Obale. Kljub temu se signali prekrivajo tam, kjer med državama ni večjih zemljepisnih ovir. Po besedah Osolnikove preklop z domačega operaterja na tujega lahko nastane tudi, če domači operater območje pokriva s kakovostnim in razmeroma močnim signalom. Pri tem obremenjenost posamezne bazne postaje nima nikakršnega vpliva. »Tudi v primeru, če se zgodi, da uporabnik zaradi hipne preobremenjenosti postaje v določenem trenutku ne more opraviti klica ali druge mobilne storitve, zaradi tega samodejno nikakor ne preide v omrežje tujega operaterja.« Vdor hrvaškega signala bi potemtakem lahko omogočale le nastavitve mobilnega telefona ali pa programska oprema proizvajalca.

Dopustniki lovijo slovenski signal v Savudriji

Rok Zagruševcem iz družbe Simobil je potrdil, da predvsem hrvaški in italijanski operaterji ob mejah s svojim signalom pokrivajo obsežne predele slovenskega ozemlja. Tako lahko tuji signal ulovijo zlasti tisti uporabniki, ki imajo samodejno izbiro omrežja. »To se zgodi le v izjemnih okoliščinah, ko naprava zaradi kakršnega koli razloga izgubi signal domačega operaterja. Po ponovnem pregledu omrežij naprava nato izbere tisto z največjo močjo, in to je v določenih primerih lahko tudi tuji operater,« je povedal Zagruševcem. Iste frekvence namreč uporabljajo tudi Hrvati in s tem zmanjšujejo kakovost naših omrežij. Vendar pa lahko zaradi narave razširjanja elektromagnetnih valov po drugi strani Slovenci uživajo s slovenskim signalom v novih turističnih naseljih v Savudriji. Predstavnik Simobila še dodaja, da se proti, sicer redkim, menjavam z domačega na tuji signal nenehno borijo z menjavo frekvenčnih kanalov in gradnjo dodatnih baznih postaj, ki Simobilov signal dodatno krepijo na našem ozemlju. »V omenjenem primeru Pirana in Portoroža je oba kraja precej lahko pokriti s hrvaške strani, saj je vmes samo morje in signal na poti praktično nima nobene ovire, ki bi ga oslabil.«

Na Primorskem naj uporabniki ročno izberejo operaterja

V družbi T2 glede zapletov s signali na Primorskem pravijo, da se preklop lahko zgodi v primeru, da je hrvaški mobilni signal močnejši od slovenskega, torej takrat, ko je ta znižan. To pomeni, da je uporabnik v senci oziroma je med njim in bazno postajo stavba ali naravna ovira. V primeru signala s hrvaške postaje pa te ovire ni oziroma je signal prek Piranskega zaliva neoviran, trdijo pri T2.

Pri direktoratu za informacijsko družbo ter Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS) so prepričani, da če je signal operaterja, pri katerem ima uporabnik sklenjeno naročniško ali predplačniško razmerje, dovolj močan in omrežje ni preobremenjeno, mobilni aparat ne bo preklopil na tujino. Če pa signala lastnega operaterja ni ali je prešibek oziroma je omrežje zasedeno zaradi povečanega prometa, bo mobilni aparat poiskal najmočnejši signal, ki je na voljo.

Zaradi širjenja radiofrekvenčnih valov s Hrvaškega in v izognitev višjim položnicam za mobilno telefonijo vsem uporabnikom v obmejnih mestih svetujejo, naj svoj aparat nastavijo na ročno izbiro. »Tako lahko preprečijo, da bi mobilni aparat v primeru slabega signala ali prezasedenosti omrežja preklopil na tujega.«