Miran Ipavec se s svojim hobijem ukvarja že od svojega 25. leta. Pri avtostopu ga najbolj navdušuje srečevanje ljudi in sklepanje novih znanstev, kar ga je navdihnilo za pisanje knjige Avtoštoparske zgodbe, danes prevedene v angleščino, italijanščino, nemščino, hrvaščino in srbščino, kmalu pa jo bo mogoče prebrati tudi v španščini. Avanturističnemu popotniku je v veselje reševanje problemov in zapletenih situacij. Rad ima sporazumevanje v različnih tujih jezikih, govori jih kar sedem. Večinoma potuje sam, saj so njegova potovanja precej naporna. Nekoč je na primer čakal kar 11 ur, preden je dobil prevoz.

Po 31 letih avtostopanja se lahko pohvali z obiskom 42 držav, 7000 različnimi vozniki, s katerimi je potoval, 345.450 prepotovanimi kilometri ter z rekordom, ko je v 10 dneh prepotoval 31 držav. Na vprašanje, zakaj se je sploh odločil postaviti rekord, je Ipavec odgovoril: »Hotel sem preizkusiti, koliko držav lahko prepotujem v 10 dneh, in pri tem izključil dejavnik sreče. To pomeni, da avtostopar z enim voznikom dobi prevoz denimo iz Nemčije v Španijo. Niti slučajno pa to ne more biti 88 različnih voznikov v 10 dneh, s katerimi sem potoval.« Pravi, da so mu največ ustavljali Poljaki, tudi zunaj Poljske. Brez njih, pravi, mu nikakor ne bi uspelo postaviti rekorda.

Za razstavo z mnogimi predmeti in spomini s potovanj se je odločil, ko je izdal knjigo in jo predstavljal po Sloveniji. Razstavo je najprej postavil na ogled v Kanalu ob Soči, letos gostuje v Ljubljani, naslednje leto pa bo verjetno prestavljena na Bled ali v Piran. V muzeju se vsak dan znajde kar nekaj radovednežev, predvsem avtostoparjev iz tujine. Pri njem se spoznavajo, na voljo jim je mnogo predmetov s potovanj pa tudi različne igre. V muzeju je tudi »zid slavnih« s podpisi avtostoparjev, ki so se oglasili pri njem.

Takega muzeja drugod še ne poznajo, pravi in pred kratkim je celo dobil povabilo, da bi svojo razstavo jeseni preselil v Beograd. Muzej imenuje kar ambasada avtostopa, saj se avtostoparji tam spoznavajo ter tekmujejo v poznavanju zemljevidov in držav. Vstop v muzej je brezplačen, Ipavec namreč pravi, da mu ni do denarja, temveč želi obiskovalcem predstaviti svoje dosežke, potovanja in spoznati čim več avtostoparjev.

Katja Gornik je dijakinja in članica Društva ljubljanskih gimnazijcev – Novi dijak, s katerim je sodelovala v Dnevnikovi rubriki Obrazi prihodnosti. Poleti svojo novinarsko prakso opravlja v ljubljanski redakciji.