Tipično slovensko se razpleta prepisovalska afera, v kateri igra glavno vlogo dekan Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru (EPF). »O odstopu s funkcije ne razmišljam,« nam je sporočil Klavdij Logožar. Prav tako ne namerava vrniti 24.000 evrov Darsovega honorarja za izdelavo študije, v katero je prepisal diplomsko delo študentke EPF.

Igor Tičar, rektor mariborske univerze, za zdaj ne vidi utemeljenih razlogov, da bi sprožil postopek razrešitve dekana ali izredne odpovedi Logožarjevega delovnega razmerja. »Logožar je bil za dekana izvoljen skladno z demokratičnimi postopki,« so sporočili iz mariborskega rektorata. Sporni posel med Darsom in Logožarjem ne bo dobil kazenskega epiloga. Pregon je namreč že zastaral.

Zloraba položaja, goljufija...

Če bi policija delo začela septembra 2009, ko smo v Dnevniku prvič opozorili na sporno naročilo študije, bi lahko bil razplet bistveno neprijetnejši za izrednega profesorja na EPF in njegove pomočnike. A so kriminalisti na zadevo postali pozorni šele lani, ko je Logožar kandidiral za dekana. Kriminalisti so tedaj prejeli prijavo suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, iz prijave pa so bili razvidni tudi razlogi za sum storitve kaznivega dejanja goljufije, je včeraj sporočil Miran Šadl iz Policijske uprave Maribor. Kriminalisti so na podlagi zbranih dokazov ocenili, da naj bi osumljenci zavedli Dars v postopku izvedbe in plačila študije.

Poleg tega so kriminalisti zaznali tudi kršitev materialnih avtorskih pravic študentke EPF, ki ji je bil Logožar mentor pri pisanju diplomskega dela: »Posledično naj bi si osumljenci, ki so tudi uradne osebe, pridobili protipravno premoženjsko korist in oškodovali dejanskega avtorja študije.« Čeprav kazenski pregon ni več mogoč, to ne zmanjša odškodninske in moralne odgovornosti Logožarja ter vseh tistih, ki so mu v Darsu pomagali pridobiti ta posel.

Študentka brez opravičila

V Dnevniku smo včeraj pisali o tem, zakaj je bilo vpletenim iz EPF in Darsa v velikem interesu, da bi za zmeraj ostala skrita 59 strani dolga študija o upravljanju avtocestnih prometnih podsistemov, ki jo je Dars leta 2008 naročil pri Logožarju. Študija je namreč v celoti prepisana. Študentko je Logožar sicer omenil na naslovnici študije, vendar je o svojem početju ni obvestil. Četudi bi jo, se Logožar ne bi smel podpisati kot prvi avtor in Darsu zaračunati honorarja. Skratka, prav nobenega dvoma ni, da je s tem zlorabil tako svoj profesorski položaj kot tuje avtorsko delo za lastni zaslužek.

Logožar nam je v četrtek zatrdil, da ga policija ni izprašala v zvezi s tem spornim poslom, in ocenil: »Za to tudi ni nobenega razloga«. Razkril je: »Zaradi navedene zadeve sem prejel opomin pred izredno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi v času rektorja Ivana Rozmana in opravil pogovor tako s prejšnjim rektorjem Danijelom Reboljem kot tudi z aktualnim rektorjem Igorjem Tičarjem.«

Po naših informacijah na teh sestankih ni nikoli omenil, da je študijo prepisal od študentke. Toliko presenetljivejši je zato včerajšnji odziv rektorata, ki je vse prej kot ogorčen. Dnevnikovega razkritja ne komentirajo, ukrepov zoper Logožarja ne načrtujejo, moralno in materialno oškodovani študentki pa se nihče ne namerava opravičiti.

Pasivno držo v rektoratu utemeljujejo s tem, da je bil Logožar že leta 2009 sankcioniran z opominom. To je očitno sprenevedanje. »Opomin mu je bil izrečen zato, ker je kršil pogodbo o zaposlitvi,« nam je razložil tedanji rektor Ivan Rozman. »To, da je študijo prepisal iz diplomskega dela, sem danes slišal prvič.« Opomin, ki si ga je prislužil, ker je z Darsom sodeloval kot samostojni podjetnik, ne more biti utemeljen razlog za to, da rektor Igor Tičar ne sproži postopkov zoper Logožarja zaradi plagiatorstva in očitne kršitve materialnih avtorskih pravic diplomantke EPF.

Darsov vodilni zdaj prorektor

Naj na kratko obnovimo dogajanje iz leta 2008. Pozimi sta se absolventka in njen mentor Logožar dogovorila, da bo napisala diplomsko delo na temo carinskih sistemov. Le nekaj tednov pozneje so v upravi Darsa sklenili, da bodo naročili študijo, ki se je vsebinsko prekrivala z njeno diplomsko dispozicijo. Idejni vodja tega naročila je bil Žan Jan Oplotnik, tedaj podpredsednik Darsove uprave. Oplotnik je bivši in sedanji Logožarjev sodelavec na EPF, zdaj tudi prorektor Univerze v Mariboru.

Na podlagi Oplotnikovega navodila je Dars marca 2008 poiskal tri ponudnike za izvedbo študije. Odzval se je le Inštitut za logistiko in transport pri EPF, ki ga je vodil Logožar, študijo je bil pripravljen spisati za 22.900 evrov. Dars je razpis razveljavil, ker je želel poceniti naročilo. Zatem je zbral pet novih ponudb, k oddaji je med drugim povabil tudi samostojnega podjetnika Logožarja, ki je tik pred tem registriral svojo svetovalno pisarno. Ker sta nazadnje od posla odstopila tako najcenejši ponudnik kot tudi inštitut mariborske fakultete, je pogodbo julija podpisal Klavdij Logožar, s. p.

Ves ta čas je študentka pisala diplomsko delo in o poslih svojega mentorja ni vedela nič. Ko mu je oddala nalogo v elektronski obliki, jo je Logožar prekopiral v svojo študijo, to poslal Darsu ter izstavil račun in poročilo.

Zanimalo nas je tudi, kako univerza razume vlogo Oplotnika v tej zgodbi. V rektoratu ocenjujejo, da ima Oplotnik zadosten moralni kapital za prorektorski položaj: »Zoper Oplotnika na Univerzi v Mariboru ni v teku noben postopek v zvezi z omenjeno zadevo.«