Protest in peticija iz Soške doline

V zgornjem Posočju so ogorčeni. Predstavniki športnih agencij, kampov in občin predlagajo ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravku Počivalšku zamrznitev izvajanja ter ukinitev obvezne registracije kajakov in podobnih plovil. Pod peticijo se je podpisalo 50 podjetij, društev in tolminska ribiška družina ter župani občin Bovec, Kobarid in Tolmin. »Problem je dokaj resen. Če se bo zakon uveljavljal, bo dolini in naši dejavnosti prinesel zelo konkretno gospodarsko škodo. Gre za eno od administrativnih neumnosti, ki nam po malem, pa žal v vedno večjem številu zmanjšujejo konkurenčnost in razvojne možnosti,« je povedal Janko Humar, direktor Lokalne turistične organizacije Bovec.

Podpisniki peticije v protestu med drugim ugotavljajo, da je Slovenija edina država v Evropski uniji, ki v svoji zakonodaji zahteva tudi registracijo kajakov. Dosledno uveljavljanje te zahteve bi športnim agencijam, specializirane imajo tudi po 50 in več kajakov, povzročilo velike dodatne stroške, celotnemu Posočju pa velik izpad prihodkov.

Na inšpektorat smo vprašali, zakaj so se akcije lotili v času največjega obiska ljubiteljev vodnih športov, glede na to, da zakon velja že več kot deset let.

Inšpektor zavihal rokave

»Res je. Zakon o plovbi po celinskih vodah je bil sprejet že v letu 2002, zato je težko odgovoriti in komentirati, zakaj se njegovo izvajanje ni ustrezno opravljalo v preteklosti. V pojasnilo lahko povem le, da je sedanji inšpektor za plovbo po celinskih vodah delo prevzel v aprilu 2013. Najprej je bilo treba ugotoviti stanje. Pokazalo se je, da to področje ni urejeno. Inšpekcijski nadzor, ki ga na območju cele države opravlja en inšpektor, zdaj izvajamo po usklajenih prioritetah, sistematično, in sicer tako, da zajame vse celinske vode v Sloveniji,« je akcijo inšpektorja pojasnil Jadran Klinec, direktor Uprave za pomorstvo, ki je vodenje institucije prevzel decembra 2013.

Med tistimi, ki jih je inšpektor obiskal in jim naložil ureditev registracije za kajake, je tudi podjetje Soča Rafting. »Zelo zoprno je, da od nas zahtevajo, da registracijo opravimo med vrhuncem turistične sezone, v času, ko delamo vse, da bi preživeli,« je bil ogorčen Goran Kavs, direktor turističnega podjetja z najdaljšo tradicijo v Soški dolini. »Zoprno je, saj bi morali vsa plovila naložiti na prikolice in odpeljati v luško kapetanijo v Koper in jih nato registrirati. Resda imamo samo 12 kajakov, saj je naša glavna dejavnost raftanje, na drugem mestu je trenutno zipline, na tretjem pa soteskanje. Zdaj bi morali vsi razmišljati o gospodarskem razvoju, ne pa o birokratskih poteh, ki nas že tako dušijo v zgornjem Posočju,« je poudaril Kavs.

Raftarski kaos na Soči in pritokih

Direktor družbe Soča Rafting ni mogel mimo dejstva, da se odgovorni tudi po desetletju in več brezvladja na reki Soči še vedno niso lotili ureditve razmer na področju raftanja. »Domače družbe moramo imeti vse rafte registrirane, saj z njimi opravljamo gospodarsko dejavnost. Tujci pa inšpektorje in druge odpravijo z izgovorom, da vozijo prijatelje in ne potrebujejo registracije. Malo smešno je, da posameznik uporablja raft, na katerem se lahko prevaža tudi osem ljudi, za prevoz družine. To je tako, kot da bi imel namesto osebnega avtomobila avtobus,« je dodal Kavs, ki je z letošnjo sezono zadovoljen. »Zaenkrat je obisk zadovoljiv. V vseh teh letih smo naredili veliko za prepoznavnost Soče, ki je uvrščena med najlepše reke na svetu. Na njene brzice prihajajo turisti iz več kot 50 držav sveta.«