Primer Tetra, v katerem je študent Dejan Ornig opozoril na pomanjkljivosti komunikacijskega omrežja policije in vojske ter se znašel v preiskavi zaradi vdora v informacijski sistem, je dobil nove razsežnosti. Ljubljanski kriminalisti namreč Orniga niso ovadili »le« zaradi vdora v informacijski sistem, temveč tudi zaradi ponarejanja listin in izdajanja za uradno osebo. Pri njem so našli domnevno ponarejeno kriminalistično značko, za katero nam je Ornig zatrdil, da gre za zbirateljski kos, ki ga je kupil na bolšjem trgu. Hkrati pa Ornig pravi, da je bil v nekem obdobju celo tajni policijski sodelavec.

Ovadba za tri kazniva dejanja

Ornig je upravičeno opozarjal na nepravilnosti v omrežju Tetra, kar je potrdil tudi izredni nadzor vodstva policije nad policijskim uradom za informatiko in telekomunikacije. Pred tem se je Ornig z uradom tudi dogovarjal za testni in nadzorovani »napad« na omrežje Tetra, vendar se zanj nikoli niso do konca dogovorili. Decembra lani se je tovrstni napad vendarle zgodil, policisti pa so kmalu posumili, da ga je Ornig izvedel na lastno pest. Tudi zato, ker naj bi – po neuradnih informacijah – napad nekaj ur spremljali in določili približno lokacijo napadalca, hkrati pa se je končal po klicu enega izmed policistov Ornigu, s katerim ga je obvestil o napadu.

Pri Ornigu so kriminalisti opravili tudi hišno preiskavo, v teh dneh pa so ga kazensko ovadili. Maja Adlešič Ciperle z ljubljanske policijske uprave nam je včeraj potrdila, da so v zvezi s primerom Tetra »zoper eno osebo podali kazensko ovadbo zaradi sumov storitve kaznivih dejanj napada na informacijski sistem, ponareditve listin in lažnega izdajanja za uradno osebo«.

Prijatelji v policiji, značka in uniforma

Po naših neuradnih informacijah se kaznivo dejanje ponarejanja listin nanaša na zaseženo lažno kriminalistično značko, ki so jo policisti našli v hišni preiskavi pri Ornigu. Da so mu jo kriminalisti zasegli, nam je včeraj potrdil tudi Ornig, ki pravi, da je šlo za značko brez identifikacijske številke, ki jo je kupil na bolšjem trgu zgolj za zbirateljske namene.

Toda že pred časom smo govorili z Ornigovim znancem (ime je znano uredništvu, vendar želi ostati neimenovan), ki je bil po hišni preiskavi pri prijatelju presenečen, zakaj nihče od medijev – ali Ornig sam – ne omeni, da je Ornig tako in tako delal za policijo. Po njegovih besedah je imel Ornig doma policijsko uniformo, pokazal mu je kriminalistično značko s svojim imenom, imel pa je tudi prijatelje iz policijskih vrst – prav v uradu za informatiko in telekomunikacije. Pripovedoval mu je, da dela kot kriminalist, predvsem na področju prepovedanih drog, imel pa je tudi veliko notranjih policijskih informacij. Med drugim tudi o razvpitem primeru Balkanski bojevnik. Ornig naj bi od doma v prostem času spremljal tudi pogovore ljubljanskih mestnih redarjev in prijatelje opozarjal, če je bilo treba morda preparkirati avtomobil.

Ko smo informacije o Ornigovi zgodovini preverili na policiji, smo dobili negativen odgovor. »Občan, ki je opozarjal na pomanjkljivosti omrežja Tetra, ni bil nikoli zaposlen v policiji, niti ni bil pripravnik, niti ni opravljal pogodbenih del za policijo,« nam je sporočila Vesna Drole iz generalne policijske uprave.

Ornig: Bil sem tajni sodelavec policije

Včeraj smo prodornega študenta, ki se je vmes že zaposlil (vendar ne v policiji), seznanili s pričevanjem njegovega znanca in njegov odgovor je bil ponovno presenetljiv. Priznal nam je, da je imel poleg kriminalistične značke doma tudi policijsko uniformo, a da je tudi v tem primeru šlo le za zbirateljski kos. Hkrati je pojasnil tudi, da nikoli ni imel policijskih pooblastil, v določenem obdobju pa je bil tajni policijski sodelavec – ti sicer niso opremljeni s policijskimi značkami. Več podrobnosti in dokazil o tem, kaj je za policijo počel, nam za zdaj ni želel izdati. »Šele v zadnji fazi, če bi se mi na policiji želeli resno maščevati, bom dal v medije vse podatke, povezane s svojim delom v policiji,« nam je včeraj povedal Ornig, ki je še vedno prepričan, da ga želi policija s preiskavo le ustaviti oziroma utišati.

Informacije o Ornigovem statusu tajnega policijskega sodelavca smo želeli preveriti tudi na policiji, vendar so nam pričakovano sporočili, da vprašanj o tajnih sodelavcih ne morejo komentirati, saj lahko o njih govorijo le na podlagi sodne odveze molčečnosti. »Tovrstnih vprašanj v nobenem primeru v tej fazi ne moremo niti zanikati niti potrjevati,« nam je včeraj dejal Drago Menegalija iz generalne policijske uprave.