Roka skrita pod vrečko

Tridesetletni Bolgar in njegova dve leti mlajša prijateljica sta se v nedeljo, 28. junija, smukala po tržnici na Adamič-Lundrovem nabrežju. Ne zato, ker bi ju zanimale znamenite Plečnikove arkade, ampak zato, ker sta si za tarčo vzela turiste, ki si v poletnih dneh množično ogledujejo ta del ljubljanske prestolnice. Oziroma – njihove torbice. Vsak s svoje strani sta se približala skupini tujcev in si z mimiko obraza ter kretnjami nakazala, koga se bosta lotila. Medtem ko je on opazoval okolico, se je ona od zadaj približala eni od turistk. Goranova Stančeva je v levi roki držala zemljevid, čez desno pa je imela poveznjeno bombažno vrečko. S tako skrito desnico je odprla tujkin nahrbtnik in začela brskati za vrednejšimi stvarmi. A očitno je lastnica začutila, da se dogaja nekaj nenavadnega, obrnila se je in odhitela stran ter predrzno tatico pustila brez plena.

Hladnokrvna Bolgara pa nista odnehala, kaj hitro sta si izbrala novo žrtev. Goranova Stančeva je spet uporabila taktiko z vrečko, odprla zadrgo na torbici malezijske turistke in začela tipati, kaj se v njej skriva. Petrov Jordanov je kot prej opazoval okolico, a očitno ne dovolj pozorno. Ni namreč videl, da njuno nečedno početje opazujeta kriminalista v civilu. Dvojico sta aretirala in odpeljala na policijsko postajo, kjer so spisali kazensko ovadbo, preiskovalni sodnik pa je odločil, da bosta na sojenje počakala v priporu.

Pripombe kljub sporazumu

Tudi potem je šlo vse zelo hitro. Tožilstvo je spisalo obtožnico, še pred predobravnavnim narokom pa z obtožencema podpisalo tudi sporazum o priznanju krivde. Sodnici Javornikovi ga je v petek predstavila tožilka Tamara Gregorčič: obtoženca sta podpisala priznanje in v zameno dobila pogojno kazen desetih mesecev zapora s triletno preizkusno dobo. Ko je Gregorčičeva razložila, da v treh letih ne smeta storiti novega kaznivega dejanja (sicer bosta končala za rešetkami), je Goranova Stančeva zavzeto odkimavala, češ da se to nikakor ne bo zgodilo. Dvojice tudi ne bodo terjali zaradi plačila stroškov kazenskega postopka, te bodo poravnali iz proračuna.

Čeprav so kazen določili še s sporazumom, sta imela odvetnika k njej vseeno nekaj pripomb. Bolgarov zagovornik Andrej Žabjek je dejal, da je previsoka, ker je kaznivo dejanje ostalo pri poskusu in škoda ni nastala. Pa da je Petrov Jordanov relativno mlad in da nima kakšne posebne kazenske preteklosti (pri nas je bil že kaznovan zaradi ponarejanja listin – tudi takrat je dobil pogojno, a je medtem preizkusna doba že potekla). Tudi zagovornica Sergeja Bogunič je opozorila, da doslej še nekaznovana Bolgarka ni nikogar oškodovala. Kot je dejala, obtoženka nima ne poklica ne zaposlitve in živi v težkih socialnih razmerah, tako da ni niti zdravstveno zavarovana. Poleg tega je mati šestletnega otroka.

A na koncu sta dobila takšno kazen, kot je bila zapisana v sporazumu – sodišče je namreč vezano na njegovo vsebino. Bolgara sta zagotovila, da se na sodbo ne bosta pritožila, tako da je takoj postala pravnomočna. In ker sta dobila pogojno kazen, sta bila že isto dopoldne na prostosti.