Ameriški dnevnik USA Today je v torek objavil rezultate nacionalne ankete, ki predstavlja nočno moro za vodstvo republikanske stranke. V časniku so telefonirali tisoč Američanom, ki so privrženci republikanske stranke in se bodo verjetno udeležili strankarskih volitev predsedniškega kandidata. Anketa je pokazala, da ima med njimi največ podpore bogataš in vodja resničnostnega šova Donald Trump.

Trumpa je v anketi podprlo sedemnajst odstotkov vprašanih, tri odstotke več od nekdanjega guvernerja Floride Jeba Busha. Vseh preostalih trinajst resnejših kandidatov je dobilo manj kot deset odstotkov podpore. Če bi gledali samo volilce, ki so se opredelili kot konservativni ali zelo konservativni – in ti se v večji meri udeležijo strankinih volitev – je Trumpov naskok pred Bushem zrasel še za tri odstotke.

Demokrati so lahko hvaležni

Največja težava, ki jo Trump predstavlja za vodstvo stranke, se skriva v njegovih stališčih do priseljencev. Trump je ob napovedi kandidature v govoru dejal, da so priseljenci iz Mehike, ki prihajajo v ZDA, večinoma posiljevalci in roparji. To je dvignilo ogromno prahu, demokratski predsedniški kandidati so takoj pograbili te besede za napade na republikanske kandidate in jim očitali, da so se odzvali medlo in prepozno. Edini, ki se je Trumpu hitro postavil po robu, je bil Bush, ki je poročen z Mehičanko.

Številna znana ameriška podjetja so potem prekinila sodelovanje s Trumpom. Vse skupaj pa je prebudilo Američane latinskoameriškega rodu, ki predstavljajo naraščajoč delež volilnega telesa in so eden najpomembnejših ključev do vrat Bele hiše. Po podatkih za predsedniške volitve od leta 1960 naprej so vselej večinsko podprli demokratskega predsedniškega kandidata – najbolj Huberta Humphreyja leta 1968, ko je dobil 87 odstotkov glasov Latinskoameričanov. Na zadnjih volitvah se je ta prednost demokratov vrtela pri okoli štiridesetih odstotkih. Ključno za demokrate je, da te volilce sploh spravijo na volišča, in tu jim Trump izdatno pomaga, saj jih z izjavami motivira za politično udejstvovanje.

Uresničene želje željnih zabave

Še ena težava za republikansko stranko so soočanja njihovih predsedniških kandidatov. Pravila so takšna, da se jih lahko udeleži deset kandidatov, ki imajo v povprečju glavnih anket najvišjo podporo. To pa pomeni, da se bo Trump skoraj zanesljivo udeležil prve debate, ki bo 6. avgusta v Clevelandu. Vodstvo stranke bi si želelo, da bi se njihovi volilci čim prej zedinili glede enega močnega kandidata, ki bi iz strankarske tekme odšel s čim manj političnimi praskami v boj proti demokratskemu tekmecu – vse kaže, da bo to Hillary Clinton. Trump pa bi na debatah lahko ukradel šov s svojim nastopom in izjavami, ki bi škodovale drugim kandidatom in stranki. Že ko je napovedal kandidaturo, so mnogi v komentarjih na družabnih omrežjih pisali, da si ga želijo videti v televizijskih soočenjih – ker pričakujejo dobro zabavo.

A sodeč po starem pravilu, da je slaba reklama boljša od nobene, je Trumpu ves prah okoli kritik Mehičanov prej koristil kot škodil. In čeprav je bil zaradi izjav deležen velikanskih kritik in poslovnih pritiskov, Trump plošče ni ne obrnil ne ustavil. V soboto je imel shod v Arizoni. Pohvalil je Mehiko, češ da ima mnogo pametnejše voditelje, »kajti naši so butlji«, je rekel. In nadaljeval: »Mehika nam jemlje delovna mesta, proizvodnjo, denar, jemljejo nam vse in nas ugonabljajo ob meji.«