Sprva ni sicer nihče niti pomislil, da gre za kaj več kot »običajno« prometno nesrečo. Ko so policisti prihiteli na kraj nezgode, so ugotovili, da naj bi voznik opla astre iz neznanega vzroka zapeljal na levo stran ceste in trčil v službeni avto policije škoda octavia. Bili so močno pretreseni, ko so ugotovili, da njihovemu kolegu, 33-letnemu Igorju Mauserju ni več pomoči. Negiben je obležal v razbiti pločevini. Drugi policist, 26-letni Kristjan Čož se je iz poškodovanega avta rešil sam. Sprva je kazalo, da je hudo poškodovan, kasneje pa so iz bolnišnice dobili spodbudnejše novice, da so njegove poškodbe vendarle le lažje narave. Z reševalnim avtomobilom so v klinični center odpeljali tudi hudo ranjenega povzročitelja nesreče Sama Tadina.

Ni bil pripet

Policisti so sicer hitro ugotovili, da gre za isto osebo, ki je pred tem telefonirala na operativno-komunikacijski center, češ da se na Igu (na domu staršev njegove nekdanje partnerice) dogaja nasilje v družini in da se bo »zgodil masaker«. A je vendarle minilo nekaj minut, preden so doumeli Tadinov peklenski načrt: da je s sporočilom o masakru zgolj zvabil policijske patrulje proti Igu, potem pa se zaletel v prvo, ki je po Ižanski cesti hitela na pomoč. Takrat so na kraj tragedije nemudoma poklicali člane skupine za krvne delikte na ljubljanski policijski upravi, forenzike, med drugim je na ogled prišel tudi izvedenec za sodno medicino dr. Jože Balažic.

Zbrani podatki so njihove sume počasi potrjevali. Izkazalo se je, da je Tadin z avtom čakal ob cesti in da je na hitro speljal in pri tem celo izsilil nekega voznika, da policijska patrulja ne bi ušla mimo in mu prekrižala načrtov. Vse tudi kaže, da je prihod policije opazoval z daljnogledom. Kriminalisti so daljnogled našli v razbitinah opla, prav tako pa tudi račun, iz katerega je bilo razvidno, da ga je kupil samo dobre pol ure pred nesrečo. Avto ni bil njegov – najel ga je v petek, dan pred morijo in dan po tistem, ko so mu zaradi groženj nekdanji ženi izrekli prepoved približevanja. Očitno je bil to vzrok, da je bil jezen na vso policijo, saj policista Mauser in Čož z njim po službeni (ali kakršni koli drugi) dolžnosti sicer nikoli nista imela opravka. Kakšni so bili njegovi nameni, je trenutno težko reči, saj ga tudi policija zaradi slabega zdravstvenega stanja še ni mogla zaslišati. Kriminalisti pa sumijo, da je poleg obeh policistov nameraval na tak način ubiti tudi sebe. Na slednje nakazuje tudi podatek, da med smrtonosno vožnjo ni bil pripet z varnostnim pasom. Tadin še naprej ostaja v bolnišnici, njegovo stanje pa je zelo resno.

Za boljše delovne pogoje

Tragedija je globoko pretresla policijo pa tudi vso slovensko javnost. Včeraj je sožalje svojcem pokojnega policista izrekla tudi notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, njegovemu kolegu pa zaželela čimprejšnje okrevanje. Kot je dejala, mu bo policija pri tem pomagala po najboljših močeh. Po ministričinih besedah tokratne tragedije ne bi mogla preprečiti niti najboljša policijska oprema ali vozila. Je pa nujno večje vlaganje v policijo, v boljše delovne pogoje in primerno nagrado za to, da policisti pri delu tvegajo tudi svoja življenja. Györkös-Žnidarjeva bo v naslednjih dneh predstavila vladi osnovne izračune za nabavo nujne opreme, do konca meseca pa naj bi ministrstvo seznanilo državni zbor s predlogom sprememb zakona o organiziranosti in delu v policiji. Treba bo tudi preveriti, ali je morda treba dopolniti zakon o nalogah in pooblastilih policije.