Grški finančni minister Janis Varufakis je prek bloga le dan po referendumu sporočil, da se umika s položaja – pa čeprav so grški volilci zavrnili pogoje mednarodnih upnikov v zameno za nadaljevanje finančne pomoči. »Kmalu po objavi referendumskih rezultatov sem bil seznanjen z željo nekaterih članov evrske skupine in 'partnerjev' po moji 'odsotnosti' s sestankov. To idejo je premier ocenil kot morebiti koristno za dosego sporazuma. Zaradi tega zapuščam ministrstvo za finance,« je zapisal Varufakis. Nekateri posojilodalaci so mu morda zamerili, da jih je v petek v intervjuju za španski časnik El Mundo označil za »teroriste«, ki namerno širijo strah med ljudmi. Varufakis je odstop sicer napovedal, a le, če bi volilci podprli pogoje posojilodajalcev.

Novi grški finančni minister postal Evklid Cakalotos

Vodja grške skupine za pogajanja s posojilodajalci Evklid Cakalotos je bil po današnjem odstopu Janisa Varufakisa imenovan za novega finančnega ministra, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Dosedanji državni sekretar na grškem zunanjem ministrstvu, 55-letni Evklid Cakalotos, je vodenje poslanske skupine prevzel, potem ko je grška vlada aprila zaradi skromnega napredka v pogajanjih preoblikovala ekipo uradnikov, ki vodijo ključna pogajanja o dolgu z mednarodnimi posojilodajalci.

(Foto: Reuters)

Napoved odstopa Varufakisa nekateri analitiki tolmačijo kot olajševalno okoliščino za nadaljnja pogajanja Grčije s posojilodajalci, a je zaupanje evrskih partnerjev s svojimi potezami močno spodkopal tudi grški premier Aleksis Cipras.

Ta še vedno vztraja, da izid referenduma ne pomeni preloma z Evropo, temveč zmago demokracije, ki krepi moč naroda v pogajanjih s posojilodajalci za rešitev krize. A vodilni predstavniki institucij EU so pred referendumom jasno povedali, da bo »ne« dramatično oslabil položaj Grčije in nevarno povečal možnosti za izstop države iz območja evra. Cipras je po poročanju tujih agencij prek telefona že govoril s predsednikom ECB Mariem Draghijem (ECB še preučuje naslednji korak, ki ga bo storila v povezavi z grškimi bankami).

Podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis, pristojen za evro, je v Bruslju poudaril, da stabilnost območja evra ni vprašljiva. »Imamo vse, kar je treba, da obvladamo položaj,« je izpostavil. Je pa grški »ne« zapletel položaj in iskanje rešitve, je prepričan.

Nemčija: pogoji za nove pogovore še niso zadostni

Šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem je ocenil, da je izid referenduma obžalovanja vreden za prihodnost Grčije. »Za okrevanje grškega gospodarstva so težki ukrepi in reforme neizogibni,« je poudaril in dodal, da zdaj čakajo na pobude grških oblasti, evroskupina pa da bo o stanju razpravljala na kriznem sestanku v torek ob 13. uri. V sporočilu za javnost tiskovne službe Sveta EU so sporočili, da pričakujejo nove predloge Grčije. Finančni ministri bodo na sestanku pripravili podlago za odločitve na evrskem vrhu, ki je predviden ob 18. uri.

Tudi francoski finančni minister Michel Sapin meni, da je žogica sedaj na strani grške vlade, ocenjuje pa, da se obseg likvidnostne pomoči grškim bankam s strani Evropske centralne banke (ECB) se ne sme zmanjšati, je danes ocenil francoski finančni minister. »Evropa je oblikovala veliko orodij in Evropa bo pokazala, da je dovolj močna, da se brani,« je še poudaril v pogovoru za radio Europe 1.

Predstavnik nemške vlade Steffen Seibert je poudaril, da pogoji za nadaljevanje pogovorov z Grčijo (zaenkrat) niso zadostni, a dodal, da je Grčija del evroobmočja, zato mora njena vlada zagotoviti, da tako tudi ostane. Tudi Nemčija čaka nove predloge Grčije. Medtem v Berlinu ne vidijo podlage za nova pogajanja o prestrukturiranju dolga. Nemška vlada po besedah tiskovnega predstavnika spoštuje odločitev Grkov in je pripravljena na dialog, vendar pa z nedeljsko odločitvijo Grkov niso bili izpolnjeni pogoji za nadaljevanje pogajanj.

Pred grškimi bankami se še vedno vijejo vrste čakajočih upokojencev, ki ne vedo, kdaj jim bo uspelo priti do denarja. Prav možno je, da bodo kljub napovedim odprtja banke ostale zaprte še nekaj dni. (Foto: Reuters)

Avstrijski finančni minister Hans Joerg Schelling pa po poročanju Reutersa meni, da na evrskem vrhu jutri ni veliko manevrskega prostora. Upa pa, da bodo pogajanja bolje stekla zdaj, ko Varufakisa ne bo na njih.

Rusi želijo, da bi Grki dosegli dogovor

»Hitro mora biti jasno, kaj želi Aleksis Cipras narediti po referendumskem »ne«. Pogovori z Grčijo se morajo začeti kmalu, vzeti jih moramo zelo resno,« pravi francoski minister za evropske zadeve Harlem Desir. Prepričan je, da izid referenduma ni pokazatelj želje Grkov, da bi zapustili območje evra.

Španski gospodarski minister Luis de Guindos je prepričan, da bi morala Grčija ostali del evroobmočja, Španija pa da je odprta za pogajanja o tretjem paketu finančne pomoči.

»Želimo, da bi naši grški partnerji čim prej dosegli potrebne kompromise s posojilodajalci in tako poskrbeli za finančno in socialno stabilnost v državi,« je sporočil tiskovni predstavnik Kremlja, Dmitrij Peskov.

Po uradnih izidih je na včerajšnjem referendumu »proti« glasovalo 61,31 odstotka udeležencev, »za« pa jih je bilo 38,69 odstotka. Volilna udeležba je bila 62,5-odstotna.