Eno leto je potrebovala Janševa vlada, da je z začetkom leta 2013 spravila v življenje Agencijo za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma (Spirit), pod streho katere je na silo potisnila tudi Slovensko turistično organizacijo (STO). Že dve leti in pol pa tečejo postopki za vnovično osamosvojitev STO.

Od njene ukinitve do danes so se zvrstili tri vlade, šest gospodarskih ministrov in trije vršilci dolžnosti direktorja Spirita, saj nobeni od vlad ni uspelo imenovati direktorja s polnim mandatom. Če se ne bo spet kje zalomilo, bo Slovenska turistična organizacija dan vnovične samostojnosti praznovala 1. avgusta in ne 1. julija letos, kot je napovedoval gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Toliko časa naj bi trajali postopki njenega vpisa v sodni register, potem ko je vlada pred dnevi sprejela sklep o ustanovitvi Javne agencije RS za trženje in promocijo turizma Slovenije, kot se bo poslej imenovala. (Kratico STO bo ohranila.)

»Žerjav v petih minutah združil vse agencije«

Vprašanje je, kaj je gnalo vlado Janeza Janše in predvsem njegovega gospodarskega ministra Radovana Žerjava, da sta pred poltretjim letom ukinila nacionalno turistično organizacijo, ki jo imajo vse evropske države – z eno samo izjemo –, ter jo z Javno agencijo za podjetništvo in tuje investicije (Japti) ter Javno agencijo za tehnološki razvoj (Tia) združila v mineštro, imenovano Spirit.

Natančen odgovor na to vprašanje poznata le imenovana, Marjan Hribar, dolgoletni direktor direktorata za turizem na gospodarskem ministrstvu in vplivni član Janševe stranke, pa je, preden ga je aktualni gospodarski minister odslovil s tega položaja prav zaradi ustanovitve Spirita, povedal: »Ko je bila gospodarska ministrica Darja Radić (od julija 2010 do julija 2011, op. p.), smo želeli s STO povezati le del Japtija, ki je namenjen tujim investicijam. Potem je prišel minister Radovan Žerjav, ki je v petih minutah, to odgovorno trdim, združil vse agencije. To je bil res katastrofalen udarec. Če bi STO okrepili samo s tem, da bi izvajala še promocijo po svetu za druge vrste gospodarstva, bi bilo to po moje dobro tudi za turizem.«

Turistični delavci enotno proti Spiritu

Še nobena druga stvar ni slovenskih turističnih delavcev tako poenotila kot ocena, da sta bili ukinitev STO in njena priključitev Spiritu povsem zgrešeni potezi. »Ta združitev je bila skopana s krampom, brez vsakršnih fines. S Spiritom so nam vzeli vse. Turizem je kot razbita vojska: nobene povezanosti ni več, nobenih skupnih točk, nič več se ne pogovarjamo, akademsko sfero in druge, ki so kaj vedeli o turizmu, so izbrisali,« je takoj po ukinitvi STO začel opozarjati direktor agencije Panoramic Travel Group Tone Matjašič.

Podobno danes pripovedujejo zaposleni v sektorju za turizem v Spiritu, ki je že po treh mesecih od združitve skoraj kolapsiral. Zaradi nezadovoljstva z združitvijo, ki ni prinesla pričakovanih sinergij, saj so povezali preveč različna področja, so iz sektorja, ki je skrbel za turistično promocijo Slovenije, odšli nekateri ključni ljudje. »Usklajevanje znotraj Spirita je preveč dolgotrajno, turizem pa se mora odzivati zelo hitro. Ruska kriza, denimo, terja takojšnjo preusmeritev na druge trge. Ne moreš čakati, da se bodo v Spiritu poenotili o tem. Več je birokracije, manj elastičnosti, ljudje pa so izgubili voljo do dela. Poleg tega nihče od direktorjev ni bil poznavalec turizma, enako velja za gospodarske ministre, ki so se prav tako hitro menjavali. Z enim si se nekaj dogovoril, že naslednji dan si dobil novega,« pravijo zaposleni v sektorju turizma v agenciji Spirit.

Da se je STO v Spiritu utapljala, je prepričana tudi Eva Štravs Podlogar, dolgoletna direktorica blejskega turizma, od nedavna pa vršilka dolžnosti direktorice direktorata za turizem na gospodarskem ministrstvu. »Na tako nizki stopnji organiziranosti, kot je zadnji dve leti in pol, slovenski turizem v samostojni Sloveniji še ni bil. Včasih je imel svoje ministrstvo oziroma vsaj državnega sekretarja, po ukinitvi nacionalne turistične organizacije pa je ostal le še direktorat za turizem in internacionalizacijo,« poudarja Štravs-Podlogarjeva. In vendar je, kot dodaja, velika želja po samostojni nacionalni turistični organizaciji med turističnimi delavci obstajala vse od ustanovitve Spirita.