Dobre tri mesece po tem, ko je družina Gorenšek prodala Diagnostični center (DC) Bled, so naposled znana imena njegovih novih lastnikov. To sta zdravstveni velikan Euromedic in investicijska družba ARX Equity Partners.

Njuni vodilni Radil Stefovski, Béla Lendvai-Lintner, Joseph Priel in Abraham Kalfus so se namreč po uradnem prevzemu lastništva DC Bled, do tega je sredi marca letos prišlo skrivnostno podjetje Cinxro Holdings s sedežem na Cipru, imenovali na vodilne položaje v DC Bled. O tem poslu so sicer nedavno poročale tudi Finance.

Euromedic velja za največjega igralca na madžarskem trgu diagnostičnih storitev, ob tem pa je prisoten v več kot 140 zdravstvenih domovih v več kot ducat evropskih državah. Tam opravijo več kot tri milijone pregledov na leto in oskrbijo več kot štiri milijone pacientov. Njihov finančni partner pri prevzemu DC Bled ima medtem že izkušnje s podobnimi posli v Sloveniji, saj je pred slabim desetletjem sodeloval pri preprodaji Donita Tesnita.

Večina kupnine članom družine Gorenšek

Za največji zasebni diagnostični center z državno koncesijo pri nas sta morala Gorenškovim in nekaterim drugim manjšinskim družbenikom po naših informacijah plačati kar okoli osem milijonov evrov. Od tega so si veliko večino razdelili Marija Gorenšek Moškon, Mateja Gorenšek Cajhen in Samo Gorenšek, ki se očitno seli na svoje.

V okviru prodajnega postopka naj bi bila vrednost DC Bled ocenjena na kar okoli deset milijonov evrov. Gre za razmeroma visoko številko, saj je podjetje v lanskem letu izgubilo manjši del prihodkov, ustvarilo jih je »le« sedem milijonov evrov. Denarni tok iz poslovanja (EBITDA) je ob tem znašal 1,3 milijona evrov. Na kupnino so vplivali tudi denarna sredstva na računih, 1,8-milijonske obveznosti do bank, dolgovi do nekdanjih družbenikov in davščine, tako da se je ta na koncu oblikovala pri 6,7 milijona evrov.

»Ciprčani« so sicer kupili podjetje Endoskopija Naložbe, večinsko lastnico DC Bled. Hkrati so potekali odkupi od manjšinskih družbenikov DC Bled, pri čemer so si Marija Gorenšek Moškon, Jurij Fettich, Miran Drenovec in Milan Stefanovič (vsi zdravniki specialisti v DC Bled) razdelili še dober milijon evrov.

Prevzem DC Bled je bil sicer izpeljan po ovinkih. Za operacijo, ki se je začela junija lani s pismom o nameri in končala marca letos s podpisom kupoprodajne pogodbe, sta namreč uporabila prej omenjeno projektno podjetje Cinxro. Njegovo lastništvo si po naših informacijah delita eden od skladov ARX Equity Partners in še eno ciprsko podjetje Novomed, ki ga obvladuje Euromedic.

Prevzeli Donit Tesnit in Tomplast

Zelo podoben manever so v ARX Equity Partners (nekdaj DBG Eastern Europe) izpeljali leta 2006, ko so prevzeli medvoški Donit Tesnit, ki se ukvarja s proizvodnjo tesnilnih materialov. Tudi takrat so namreč v finančnem skladu uporabili podjetje s sedežem na Cipru Donit Holding.

ARX Equity Partners je najprej prevzel Donit Tesnit, pri čemer so mu večino lastništva prodali trije vodilni menedžerji Donita Tesnita – Tomaž Berločnik, Anton Jurjevčič in Božidar Likar. Kot smo poročali, sta Berločnik in Likar po prodaji lastniško vstopila v sklad, ki je prevzel Donit Tesnit. Sledila je iztisnitev malih delničarjev, ki so oporekali višini denarne odpravnine. Manj kot dve leti kasneje je finančni sklad izstopil iz lastništva Donita Tesnita. Za 15 milijonov evrov ga je prodal skupini kupcev, med katerimi sta imela glavno vlogo Marko Mohar in Matjaž Satler. ARX Equity Partners naj bi pri tem prvem slovenskem poslu ustvaril zavidljiv zaslužek zase in za poslovne partnerje.

Po tistem je ARX Equity Partners v Sloveniji izpeljal še dva prevzema, in sicer družb Tomplast in Unitplast, ki se ukvarjata z izdelovanjem izdelkov iz plastike. Po nakupu leta 2007 in 2008 ju je povezal, danes pa združeno podjetje ustvarja več kot 15 milijonov evrov prihodkov in zaposluje več kot sto ljudi. DC Bled bo medtem že 28. naložba, ki sta jo v 17 letih izpeljali investicijski družbi.