Poročilo o premoženjskem stanju predsednika SDS Janeza Janše je po štirih mesecih, odkar ga je odpravilo vrhovno sodišče, spet objavljeno na spletni strani komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Kot je včeraj povedal predsednik KPK Boris Štefanec, so se držali marčevske zaveze, da bodo zadevo zaključili še pred poletnimi počitnicami.

»Bistvenih sprememb, predvsem vsebinskih, pri ugotavljanju dejanskega stanja in dokazov ni bilo. Zadeva je enaka vsebini prvotnega poročila,« je priznal Štefanec. Janezu Janši se je torej premoženje glede na ugotovljene uradne vire dohodkov in premoženja v nadzorovanem obdobju, ko je opravljal funkcijo poslanca in predsednika vlade, nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov.

KPK ne bo obvestila policije ali državnega zbora

Senat KPK je tokratni postopek vodil tudi v skladu s sodbo vrhovnega sodišča, ki je sredi februarja prvotno poročilo odpravilo. Kot je znano, je senat treh vrhovnih sodnic tedaj ugotovil, da bi morala KPK pred objavo zaključnega poročila Janšo seznaniti s svojimi ugotovitvami, k njihovim ugotovitvam pa bi prvak SDS smel poslati tudi pripombe. Ker pa te možnosti ni imel, mu je bila po mnenju vrhovnega sodišča kršena ustavna pravica do enakega varstva pravic. Komisija je zato v ponovljenem postopku dala Janši tudi možnost, da se o osnutku ugotovitev izjasni, ker pa njegovega odgovora ni prejela, je postopek včeraj zaključila.

A Janša, kot je včeraj sporočil na twitterju, je še vedno prepričan, da mu senat KPK ni dal možnosti v postopku, da se o dokazih in dejstvih, na katere opirajo svoje ugotovitve, izjavi. »V tem ponovljenem postopku pred KPK mi ni bilo omogočeno, da sodelujem v njem, nisem bil seznanjen z ugotovitvami in dokumenti, skratka nisem imel nobene možnosti ustavno zajamčenega sodelovanja v postopku,« je zapisal predsednik SDS. Po njegovem mnenju pravica izjaviti se ne pomeni zgolj pravice, »da sedaj podam odgovor na nepravilne, netočne, zmotne in nezakonite ugotovitve KPK, ampak predvsem možnost seznaniti se z dejstvi in dokazi, ki jih je komisija uporabila v postopku«.

Štefanec je včeraj pojasnil, da zaključnih ugotovitev ne bodo posredovali policiji, finančni upravi ali tožilstvu. »Zadeva je tako in tako javno objavljena. Nobenega razloga ni, da posebej obveščamo te organe,« je poudaril predsednik KPK in dodal, da tudi državnega zbora, kjer je Janša zaposlen, ne bodo posebej seznanili s svojimi ugotovitvami: »Tudi zaradi tega, ker Janša v obdobju, na katerega se poročilo nanaša, daljši čas ni bil poslanec. Če pa bo državni zbor zaznal potrebo po takšni ali drugačni reakciji, da zaščiti svojo integriteto, je to njihova pristojnost.« Poslovnik KPK sicer v svojem 49. členu določa, da lahko KPK s svojimi ugotovitvami seznani odgovorno osebo organa ali institucije in ji predlaga izvedbo ukrepov za zaščito integritete organa in javnega sektorja.

Tožba zoper Janšo (še) ni bila vložena

Vprašanje, ali bo državni zbor zaradi ugotovitev KPK sprožil kakršne koli postopke, da zaščiti svojo integriteto, smo včeraj naslovili tudi na predsednika DZ Milana Brgleza. A so nam iz njegovega kabineta sporočili, da na naše vprašanje ne morejo odgovoriti, ker s poročilom KPK niso uradno seznanjeni. »Kljub temu pa želimo poudariti, da bi moralo biti zagotavljanje integritete državnega zbora vsakodnevna naloga vseh tistih, ki so bili vanj izvoljeni, kot tudi vseh tistih, ki so v njem zaposleni,« so sporočili iz Brglezovega kabineta.

Svojo odločitev pa bo moralo kmalu sprejeti specializirano državno tožilstvo, ki je finančno preiskavo proti nekdanjemu predsedniku vlade uvedlo septembra 2013, torej nekaj mesecev po tem, ko je bil Janša v zadevi Patria obsojen na prvostopenjskem sodišču, in jo zaključilo letos marca. Kot so nam včeraj sporočili s tožilstva, odločitev o vložitvi tožbe (odvzem premoženja nezakonitega izvora) še ni bila sprejeta. »Objava novega poročila KPK ne vpliva na navedeni postopek,« so še pojasnili. Sicer pa naj bi s preiskavo med drugim ugotovili, da so izdatki prvaka SDS v trinajstih letih za kar pol milijona evrov presegli njegove zakonite dohodke.