Novo območje za sprostitev med črnuškim in tomačevskim mostom, ki je zamenjalo zaraščene poti, nelegalne barake in odpadke, so občani izjemno dobro sprejeli. Po desnem bregu Save, neposredno ob reki se vsak dan sprehaja ali teče množica ljudi, urejanje parka pa naj bi ljubljanska mestna občina še nadaljevala. Po drugi fazi, za katero so oblikovali samostojen projekt »Sava – reka, ki povezuje« in pridobili okoli 600.000 evrov iz evropskega sklada za regionalni razvoj, naj bi sledila še tretja faza.

Rekreacijsko in izobraževalno območje ob Savi bodo predvidoma nadaljevali od igrišča Nogometnega kluba Šmartno po obstoječi trasi do balinišča in naprej vse do štajerske avtoceste. Kako točno bo potekala nadaljnja pot ob Savi, bo znano, ko bo izdelana projektna dokumentacija. Naročilo zanjo naj bi bilo po informacijah z magistrata v sklepni fazi in kot so načrtovali v proračunu za letošnje leto, bodo zanjo, za izvedbo geodetskih posnetkov in morebitno parcelacijo odšteli 20.000 evrov. Drugih stroškov letos niso predvideli, razen nekaj zapadlih plačil del iz druge faze, čeprav so radovednemu občanu na njihovem portalu pobud odgovorili, da bodo dela začeli že poleti in jih končali do jeseni.

S kolesom do Beograda

Poleg ureditve degradiranega območja je že vse od začetka namen projekta povezati ne le športne centre na tem območju, ampak tudi slovenske občine ob Savi. Po vzoru urejenih poti ob Donavi bi nato kolesarsko in pešpot od izvira Save do državne meje nadaljevali prek Hrvaške do Srbije. Ta projekt so kot primer dobre prakse že predstavili na sekretariatu Savske komisije, ki je predlani organizirala prvo mednarodno kolesarsko turo od izvira Save do izliva v Donavo.

Na ljubljanski mestni občini pravijo, da bodo vzporedno z izvajanjem zadnje faze projekta nadaljevali povezovanje s predstavniki občin Zagreb in Beograd, da bi s potjo ob Savi povezali vsa tri glavna mesta, ki si jo delijo.

Nekoč kopalna voda?

Sava je bila v preteklosti tudi zelo priljubljeno kopališče Ljubljančanov in nekateri še danes poležavajo ob vodi ali vanjo namakajo noge, kopalci pa so redki. Ker nobena lokacija ob Savi v ljubljanski občini ni uvrščena na seznam kopalnih voda, niti ni znana kakovost vode.

Kot razlagajo na občinskem oddelku za varstvo okolja, so leta 2012 tedanjemu ministrstvu za kmetijstvo in okolje, ko je zbiralo pobude za dopolnitev seznama, predlagali tri lokacije. Poleg Ljubljanice na Špici in Ižice tudi Savo pri črnuškem mostu in po monitoringu so ugotovili, da je Sava izmed teh lokacij najbliže kopalni vodi. Reka naj bi imela visoko samočistilno sposobnost, zaradi urejenosti javne kanalizacije pa naj nanjo ne bi bistveno vplivala bližina naselij.