Mestna občina Ljubljana je minuli četrtek prejela obvestilo, da ribe v tivolskem ribniku poginjajo. O situaciji so bili obveščeni tudi na inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, kjer so povedali, da je šlo za pogin manjšega števila rib. Tako na inšpektoratu kot na občinskem oddelku za varstvo okolja so vzrok za ta neljubi dogodek pripisali pomanjkanju kisika v vodi.

V Ribiški družini Barje, ki upravlja vodni živelj v ribniku, so povedali, da so ustrezne službe ribiške družine ukrepale skladno s predpisi in skupaj z gasilci odstranile poginule ribe. Za vsak primer so vzorce poslali na analizo, da bi izključili druge vzroke za pogin, ostanke pobranih rib pa so dali uničiti, kot to določa uredba, ki predpisuje ukrepe ob poginu rib. Poleg tega so po naročilu občinskega oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo člani Gasilskega društva Ljubljana mesto v četrtek vodo iz ribnika štiri ure prečrpavali in prezračevali.

»Zaradi dolgega zelo vročega obdobja v juniju se je voda v ribniku segrela verjetno do temperature zraka, kar pomeni, da je koncentracija kisika v vodi močno padla že iz tega razloga, dotoka vode v ribnik pa ni bilo. Dodatno je lahko prišlo do cvetenja alg oziroma njihovega intenzivnejšega odmiranja, kar je povzročilo še dodatno porabo kisika,« so na občini pojasnili, kaj je povzročilo zmanjšanje vsebnosti kisika. Na inšpektoratu so dejali, da je bilo zmanjšanje koncentracije kisika tudi posledica razraščanja rastlinja. Ker je bil pogin posledica naravnega pojava, inšpektorat ne namerava dodatno ukrepati. Na inšpektoratu ocenjujejo, da so se zaradi spremembe vremena razmere v ribniku naravno uredile in da ne bo prihajalo do nadaljnjih poginov.

Ribiči odstranili poginule ribe

Pomanjkanje kisika v vodi ni pojav, ki bi bil omejen le na tivolski ribnik, saj so na ribiškem inšpektoratu dejali, da se »glede na vremenske razmere lahko ciklično ponavlja tudi v drugih vodotokih«. Da gre za naravni pojav, je potrdil tudi vodja ljubljanske območne enote zavoda za varstvo narave Gregor Danev. Dejal je, da zavod skupaj z oddelkom za varstvo okolja Mestne občine Ljubljana išče načine, kako rešiti problem pomanjkanja kisika in vode v tivolskem ribniku zaradi močno poudarjene družbene vloge tega območja.

Na občinskem oddelku za varstvo okolja so dejali še, da so se z ribiško družino dogovorili, da iz ribnika izlovi in preseli vse ribe, ker razmere za gojitev rib v njem niso primerne. Ker naj tivolski ribnik ne bi bil primeren za gojitev rib in komercialni ribolov, so na mestni občini z novim odlokom o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib predvideli prepoved ribolova v njem. To odločitev podpirajo tudi na zavodu za varstvo okolja, ribiči pa nad njo zagotovo ne bodo navdušeni.

Zamude zaradi pridobivanja energetske izkaznice

Obiskovalce parka Tivoli pa bo razveselila novica, da je mestna občina našla novega najemnika, ki bo upravljal Čolnarno. Ta je že od lanskega novembra, ko je prejšnji najemnik, družba T3S, odpovedal najemno pogodbo, zaprta. Na občini so sicer najprej pričakovali, da bodo novega najemnika za Čolnarno našli že spomladi, a se je sodeč po njihovih objavah na portalu pobud meščanov iskanje najemnika zavleklo zaradi cenitve nepremičnine in pridobivanja energetske izkaznice.

Na javni razpis za najem Čolnarne za nedoločen čas se je sicer odzvala le ankaranska družba Andor gostinstvo v lasti podjetnika Andreja Maglice. Ta je za najem gostinskega lokala v Tivoliju ponudil mesečno najemnino v višini 2170 evrov. V skladu s pogoji, ki jih je mestna občina postavila ob objavi javnega razpisa za najem Čolnarne, bo Andor moral zagotoviti, da bo lokal odprt vse dni v tednu, skrbeti bo moral za red in čistočo v neposredni okolici lokala, gostinska in programska ponudba pa bosta morali biti »z vidika kulture na visoki ravni, prepoznavni in privlačni ter primerni odprtemu prostoru ter urbanemu okolju«.