Mlade bučke so tudi čvrstejše in še brez izrazitih drobnih pešk, kar pride prav zlasti pri pripravljanju dobrot, podobnih karpaču po tokratnem receptu. Največja napaka je bučke lupiti, tudi tiste nekoliko debelejše, kar nekateri počnejo iz prepričanja, da je lupina trda in celo grenka, kakor pri zrelejših kumarah… Ampak bučk resnično ni smiselno lupiti, saj jim s tem odstranimo obilico blagodejnih snovi. Poleg tega so celo skupaj z olupki tako blagega okusa, da jih lahko pripravimo tako na sladke kot slane načine, saj so izjemno hvaležne za pripravo. Med sladke načine priprave spadajo razni zavitki in pite, ki jih pripravimo podobno in z enakimi začimbami kot jabolčne. Pogosteje pa bučke pripravljamo slane, v različnih juhah, omakah za testenine, rižotah, solatah, lahko jih narezane na rezine in po želji marinirane popečemo na žaru, ljubitelji avstroogrske šole jih mirne vesti celo ocvrejo v olju, panirane v jajcih in drobtinah.

Okusni tudi cvetovi

Kdor sumi, da bo imel bučk še več kot dovolj, lahko žrtvuje kakšen bučkin cvet, ga razpre in nadeva z mešanico sesekljane mocarele, smetane in zelišč, ga nežno zavije kot bombon, pomoči v tekoče testo kot za palačinke in na hitro ocvre v olju. Bučke lahko le narežemo na kolesca, jih pomočimo v razžvrkljano jajce z mlekom in povaljamo v mešanici drobtin in naribanega parmezana. Takšne naložimo na s papirjem za peko obložen pekač in jih za 15 minut porinemo v vročo pečico ter še tople postrežemo kot prigrizek. Če naše bučke niso več povsem mlade in lepe, jih lahko naribamo, jim primešamo sesekljano čebulo in razžvrkljana jajca, nato še ovsene kosmiče in moko ter sveže sesekljan peteršilj. Oblikujemo polpete ter jih popečemo v ponvi in postrežemo z listnato solato. Iz bučk lahko skuhamo lahko poletno juho, jih narežemo na kocke in popražimo skupaj s čebulo in paradižnikom ter z nastalo omako zabelimo testenine. Morda pa bučke naribamo na drobne rezance, jih nasolimo in po desetih minutah ožamemo. Primešamo drobno nasekljano mlado čebulo (z zelenjem vred), jajca, poper ter malo moke in pecilni prašek, da nastane nekakšno mehko testo. V težki ponvi segrejemo malo olivnega olja in vanjo nadevamo nekaj kupčkov testa, ki jih rahlo sploščimo in zlato popečemo z obeh strani. Odcedimo na papirnatih servietah in do serviranja shranimo v segreto pečico. Še vroče polpete postrežemo tako, da jih prelijemo s katero od znanih jogurtovih ali smetanovih omak, denimo z omako iz jogurta, sesekljanega česna, sesekljanega peteršilja in soli. Iz bučk nastane tudi imeniten zavitek, slan ali sladek kakor jabolčni, zanimiva je tudi sladica, za katero razmešamo jajce in malo medu, dodamo zdrobljene mandlje in drobno naribane bučke, vaniljo, cimet in kakav. Masi dodamo še pecilni prašek in jo gladko razmešamo, nalijemo v pekač in spečemo. Narežemo in postrežemo!

Kadar jih je preveč

Če se vam bodo bučke prekomerno namnožile ali bodo najbolj poganjale ravno v času, ko bodo vsi vaši kje na počitnicah in jih ne boste utegnili porabiti svežih, imamo za vas rešitev. V večjem loncu zavremo sedem decilitrov vode, tri decilitre dobrega kisa in žlico soli. V to damo petmilimetrske rezine bučk in jih blanširamo dve minuti. Dobro jih odcedimo in skupaj z drobno narezanimi pekočimi feferoni (količina po okusu) in lističi timijana po obeh straneh rahlo popečemo na olivnem olju. Začinimo jih z belim poprom in skupaj z nekaj kaprami pokončno tesno naložimo v sterilizirane kozarce za vlaganje. Zalijemo z nekoliko segretim (a nikakor vrelim, 80 stopinj Celzija je povsem dovolj) ekstra deviškim olivnim oljem, da so bučke povsem pokrite, nato kozarce tesno zapremo in shranimo na temno in hladno mesto. Postrežemo jih lahko kadar koli v letu kot hladno predjed ali prilogo raznim narezkom ali mesnim jedem.

Pita iz mladih bučk

Potrebujemo: 300 g majhnih mladih bučk, 2 mladi čebuli, 4 žlice moke, 50 g parmezana, 0,75 dl mleka, 1 strok česna, olivno olje, 2 jajci, morsko sol, sveže zmlet beli poper.

Priprava: Bučke očistimo in narežemo na tanka kolesca. Režemo jih v cedilo, posolimo in pustimo 20 minut, da spustijo vodo. Česen olupimo in drobno sesekljamo. Mlado čebulo očistimo in narežemo na kolesca. Narezane bučke posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Pečico segrejemo na 220 stopinj. Moko zmešamo z jajcema, potem pa prilijemo mleko, zmešano s toliko vode, da dobimo vsega skupaj 1,25 decilitra tekočine. V testo vmešamo narezane bučke in čebulo ter sesekljan česen. Začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Okrogel model za pite s premerom 20 centimetrov namažemo z maslom in vanj nalijemo pripravljeno maso, ki naj ne seže višje kot en centimeter. Po vrhu poškropimo z olivnim oljem, potem pa model za približno 20 minut postavimo v segreto pečico. Po vrhu nastrgamo parmezan in nemudoma postrežemo kot toplo predjed ali samostojno malico, obnese pa se tudi kot priloga.