Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem se je odzvala potrebam družbe in okolja ter ustanovila nov podiplomski študijski program socialne pedagogike, ki so ga na fakulteti predstavili včeraj. Za razliko od ljubljanskega enoletnega magistrskega programa bo koprski trajal dve leti, kar je, pravi profesor socialne pedagogike dr. Mitja Krajnčan, slovenska posebnost. Študentje, ki ga bodo uspešno dokončali, bodo po njegovem usposobljeni za pomoč ljudem, ki so se znašli na družbenem robu, marginalnim skupinam, osebam s posebnimi potrebami in za pomoč vsem, ki imajo težave s socialnim vključevanjem. Pridobili bodo namreč široko paleto specifičnih znanj iz šolstva, vzgojnih ustanov, nevladnih organizacij, penologije, preventivne dejavnosti, s področja sociale neformalnega dela z mladimi…

Med študente z novimi predmeti

»Nekaj predmetov bo v slovenskem pedagoškem prostoru povsem novih, na primer psihiatrija. Vsaj polovica otrok s čustvenimi in vedenjskimi motnjami ima namreč tudi psihiatrične izkušnje,« razlaga dr. Krajnčan. Znanja bodo študentom posredovali priznani strokovnjaki, ki so dolga leta delali na odgovornih položajih tako v zaporih kot v srednjih in osnovnih šolah, vzgojnih zavodih in alternativnih programih, kot so doživljajska pedagogika, socialna terapija z živalmi ali gledališka pedagogika... Direktorji zaporov, ravnatelji osnovnih in srednjih šol ter vzgojnih zavodov, strokovnjaki s področja dela z otroki s posebnimi potrebami ter vedenjsko in čustveno težavnimi otroki so izkušeni praktiki, ki so se ves čas potrjevali tudi na znanstvenoraziskovalnem področju. »Prav povezovanje teorije s prakso predstavlja bistveno dodano vrednost novega študijskega programa,« so še prepričani na primorski univerzi.

Veliko povpraševanje po socialnih pedagogih

Kot pravijo na univerzi, je povpraševanje po socialnih pedagogih pri nas precejšnje. Še več, dodajajo, statistika kaže, da so ti med najhitreje zaposljivimi poklici v Sloveniji. To dokazujejo tudi podatki republiškega zavoda za zaposlovanje. V prvih petih mesecih letošnjega leta se je iz evidence brezposelnih zaradi zaposlitve odjavilo 23 oseb z izobrazbo univerzitetni diplomirani socialni pedagog – te so bile pred zaposlitvijo v povprečju brezposelne 5,7 meseca. Za primerjavo: povprečno trajanje brezposelnosti oseb s sedmo stopnjo izobrazbe, ki so se v prvih petih mesecih odjavile iz evidence brezposelnih zaradi zaposlitve (3294 oseb), je znašalo 8,9 meseca.

Sicer se bo lahko na primorski dveletni magistrski študijski program socialne pedagogike vpisalo 30 kandidatov iz Slovenije in Evropske unije in še trije iz ostalih držav. Prijave sprejemajo do 4. septembra. Če bo zanimanja več, kot je prostih mest, kar se bo po napovedih dr. Krajnčana tudi zgodilo, bodo imeli prednost pri vpisu kandidati z višjim povprečjem ocen pri študiju na 1. stopnji oziroma na dodiplomskem študiju. Pri tem bo povprečna ocena študija predstavljala 70 odstotkov točk, ocena diplomskega oziroma zaključnega dela pa 30 odstotkov.