Črnomaljsko Jurjevanje velja za najstarejši folklorni festival na slovenskih tleh. Med 24. in 28. junijem bo okrog 600 nastopajočih iz Slovenije, Španije, Rusije, Hrvaške in Srbije »postreglo« z njihovim ljudskim izročilom.
Obudili bodo mestno promenado
Po 51 letih se festival letos seli iz Jurjevanjske drage v mestno središče. »Na neki način se vrača v staro mestno jedro, saj so pred drugo svetovno vojno tam že potekale folklorne prireditve,« pripoveduje Peter Črnič, direktor Razvojno informacijskega centra Bela krajina, ki je tudi glavni organizator festivala. »Fokus letošnje prireditve bo dnevno dogajanje ter obujanje mestne promenade. Novo prizorišče nam namreč omogoča postavitev več prizorišč hkrati, tako bodo obiskovalci lahko krožili od enega do drugega.«
Kot pravi Črnič, želijo iz folklornih skupin, ki prihajajo od daleč in so zelo kakovostne, izvleči čim več, medtem ko so bili v Jurjevanjski dragi zaradi samega prostora precej omejeni in so folkloristi imeli na voljo za predstavitev le dvakrat po deset minut na dan.
»Želimo spodbuditi tudi interakcijo med različnimi skupinami kot tudi med obiskovalci in folkloristi. Tako pripravljamo delavnice srbskih, ruskih in belokranjskih plesov, namenjene tako plesalcem drugih skupin kot obiskovalcem.«
Izložbe praznih lokalov bodo poslikali, mesto bo galerija
Mestno jedro bo v petih dneh postalo tudi neke vrste galerija, dodaja Črnič. V sodelovanju s prostovoljnim društvom Smnj na plac bodo izložbe praznih lokalov, ki so jih prebivalci za ta čas prijazno odstopili organizatorjem, poslikali z motivi Jurjevanja, v nekaterih pa bodo izvajali tudi ustvarjalne delavnice.
Na različnih prizoriščih po mestu bo tako poleg ljudskih plesov in pesmi obiskovalcem na voljo tudi bogat spremljevalni program, od gastronomske ponudbe, pokušanja belokranjskih vin, rokodelskega sejma do ustvarjalnih delavnic za najmlajše, razstav in večernih koncertov, za športne navdušence pa v soboto pripravljajo tudi družinski kolesarski izlet po Beli krajini. ds