Javno podjetje Energetika Ljubljana daje v želji po povečanju energijske učinkovitosti finančne spodbude za nove naložbe, ki zagotavljajo prihranek energije. Družba je marca objavila javni poziv, s katerim namerava med prosilce razdeliti četrt milijona evrov.

Denar lahko pridobijo gospodinjstva, javni sektor, gospodarske družbe in samostojni podjetniki, ki nameravajo v svojih domovih ali poslovnih prostorih na novo vgraditi toplotno postajo ob priključitvi na sistem daljinskega ogrevanja oziroma kotel z visokim izkoristkom ob prvi priključitvi na sistem distribucije zemeljskega plina. Na Energetiki namreč ravno sistemu daljinskega ogrevanja in daljinski oskrbi z zemeljskim plinom pripisujejo največ zaslug, da se je v zadnjih dveh desetletjih precej izboljšala kakovost zraka, saj nadomeščata okolju manj prijazna individualna kurišča.

Za hiše po 650 ali 750 evrov

Višina finančne spodbude za na primer vgradnjo toplotne postaje v eno- ali dvostanovanjsko hišo znaša 750 evrov. Gospodinjstva, ki bi se odločila za vgradnjo kotla v eno- ali dvostanovanjsko hišo, pa lahko pričakujejo 650 evrov. Če bi se za omenjena ukrepa odločili lastniki večjih zgradb, je višina spodbude odvisna od doseženih letnih prihrankov energije in višine upravičenih stroškov investicije, so pojasnili na javnem podjetju.

Čeprav morajo prosilci pred priklopom takšnih naprav pridobiti soglasje Energetike, se za vgradnjo in zagon naprav lahko obrnejo na vsakega usposobljenega in registriranega izvajalca. Na Energetiki, kjer poleg subvencij ponujajo celovit inženiring pri zamenjavi ogrevalnega sistema, sicer za vgradnjo toplotne postaje za eno- ali dvodružinsko hišo ob hkratni priključitvi na sistem daljinskega ogrevanja zaračunavajo od 4950 evrov, za vgradnjo kondenzacijskega kotla za zemeljski plin pa od 3300 evrov naprej.

Doslej prejeli 60 vlog za pridobitev spodbude

Pravico do prijave imajo prebivalci in družbe z območja Mestne občine Ljubljana in občin Brezovica, Dobrova - Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Ig, Medvode, Škofljica in Log - Dragomer. Gre za območja, ki jih Energetika oskrbuje s toploto oziroma jim dobavlja zemeljski plin. Prosilci, ki bodo dobili spodbudo, bodo naložbo morali izvesti v roku devetih mesecev in Energetiki nato posredovati izjavo o zaključku investicije, ki ji bodo morali priložiti tudi ustrezna dokazila. Šele po tem jim bo javno podjetje izplačalo denarno spodbudo zaradi vlaganja v povečanje energijske učinkovitosti, je razvidno iz javnega poziva.

Energetika je od marca do zdaj prejela 60 vlog, za katere so rezervirali 43.330 evrov. To pomeni, da je še vedno na voljo več kot 200.000 evrov, za katere se potencialni prosilci lahko potegujejo vse do 3. avgusta. Prvotni rok za pridobitev teh sredstev je bil do začetka junija, a so rok za prijavo podaljšali, ker želijo »omogočiti čim večjemu številu novih odjemalcev ugodnejšo izvedbo zamenjave ogrevalnega sistema«, so razložili na Energetiki.