Sodelavci inštituta za medijske komunikacije na mariborski fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) so bili minuli teden seznanjeni s presenetljivo informacijo. V njihov kolektiv z novim študijskim letom prihaja dr. Karmen Erjavec, so izvedeli. Erjavčeva naj bi v študijskem programu medijske komunikacije predavala predmete uvod v komuniciranje, vizualno komuniciranje, komunikacijske kompetence in medijsko pismenost ter medosebno komuniciranje.

Priznala napake in dala odpoved

Prihod Erjavčeve v Maribor je posredna posledica afere, ki je odjeknila v začetku leta na ljubljanski fakulteti za družbene vede (FDV). Vodstvo fakultete je namreč sprožilo preiskavo zaradi suma akademske nepoštenosti. Dolgoletna redna profesorica je kmalu zatem odstopila s položaja predstojnice katedre za novinarstvo in podala sporazumno odpoved delovnega razmerja. Erjavčeva je sočasno priznala, da je storila določene napake, ki jih obžaluje, in sprejela odgovornost zanje. Katere so bile te napake, ni podrobneje pojasnjevala, saj z javnostjo od takrat ne komunicira. Tudi na naše klice in SMS-sporočila se včeraj ni odzvala.

Januarja so mediji razkrili, da se je na FDV porodil dvom o verodostojnosti znanstvenih objav Erjavčeve. Več člankov v njenem obširnem opusu je bilo namreč že na prvi pogled sumljivih. Za primer: v njeni analizi o uporabi twitterja med lansko volilno kampanjo pred evropskimi volitvami je med drugim zatrdila, da je intervjuvala dvajset novinarjev in trideset urednikov vplivnih slovenskih medijev, izrecno je navajala tudi področna urednika in novinarje Dnevnika. A v Dnevnikovem uredništvu se ne spomnijo, da bi se kdo od urednikov ali novinarjev pogovarjal z avtorico omenjenega znanstvenega članka oziroma njenimi sodelavci.

Posebna komisija naj bi Erjavčevi poslala izsledke

Ko se je FDV soočil s sumom potvarjanja oziroma fabriciranja znanstvenih del, je vodstvo napovedalo imenovanje posebne komisije, ki naj bi pregledala verodostojnost akademskega dela Erjavčeve. S FDV so nam včeraj sporočili, da komisija (njena sestava ni znana) svojega dela še ni zaključila, a po naših informacijah je svoje izsledke že poslala Erjavčevi, da se do njih opredeli. Nekateri ob tem napovedujejo, da bi lahko senat fakultete zadevo obravnaval na julijski oziroma septembrski seji. Kakšne posledice bi utegnile imeti ugotovitve za Erjavčevo, naši sogovorniki ne vedo.

Kot smo izvedeli, je Erjavčeva po odpovedi službe na FDV sodelovala z veterinarsko fakulteto v Ljubljani. Dekan fakultete Andrej Kirbiš je včeraj potrdil, da je Erjavčeva v iztekajočem se poletnem semestru sodelovala pri izvedbi pedagoške dejavnosti. »Prof. dr. Karmen Erjavec je nosilka izbirnega predmeta komunikacijske veščine, ki ga študentje lahko vpišejo od 4. do 5. letnika in se izvaja v poletnem semestru,« je še pojasnil Kirbiš in dodal, da z Erjavčevo sodelujejo od študijskega leta 2008/2009. Sicer pa je na spletni strani veterinarske fakultete mogoče najti tudi obvestilo o letošnji peturni delavnici za veterinarje z naslovom Komuniciranje s strankami – reševanje konfliktov. Kotizacija za udeležbo na predavanju Erjavčeve, ki je potekalo v organizaciji omenjene fakultete, je znašala 90 evrov (z DDV). Sicer pa je ime Erjavčeve kot izredne profesorice navedeno tudi med zunanjimi sodelavci na spletni strani ljubljanske fakultete za elektrotehniko.

Na mariborskem FERI medtem ne želijo potrditi svoje namere o zaposlitvi Erjavčeve. V skopem odgovoru so zapisali, da je Erjavčeva vložila vlogo za izvolitev v naziv izredne profesorice. »V postopku izvolitve bodo objektivno preučeni vsi vidiki njenega znanstvenega dela. V primeru pozitivno sklenjenega postopka izvolitve bomo preučili možnost njene zaposlitve in vključitve v pedagoški in raziskovalni proces na fakulteti,« so sporočili. Neuradno smo izvedeli, da si z zaposlitvijo Erjavčeve na FERI obetajo dvig ravni raziskovalnega dela. Inštitut za medijske komunikacije ta čas namreč nima zaposlenega niti enega rednega ali izrednega profesorja s področja novinarstva in komunikologije. Naziv docentke imata predstojnica inštituta Suzana Žilič Fišer in Melita Zajc.

Erjavčeva je bila med najplodnejšimi raziskovalci na FDV, kot avtorica ali soavtorica se je podpisala pod več kot 400 znanstvenih člankov, v zadnjih petih letih jih je objavila kar 53. Za primerjavo: Žilič-Fišerjeva in Zajčeva sta v istem obdobju objavili vsaka po štiri, razkrivajo podatki Informacijskega sistema o raziskovalni dejavnosti v Sloveniji (Sicris). Erjavčevi je naštel skoraj 5500 točk, s čimer se uvršča med najplodnejše raziskovalce na Slovenskem.

V ARRS potrdili zamenjavo vodje projekta

Agencija za raziskovalno dejavnost (ARRS) doslej ni prejela nobene prijave v zvezi z domnevnim prirejanjem raziskovalnih del, nam je sporočil direktor agencije József Györkös. Projekt z naslovom Novinarstvo in internet: politični, ekonomski in kulturni vidiki tehnoloških transformacij sodobnega novinarstva (traja do julija 2016) je bil sicer edini projekt, ki ga je ob izbruhu afere vodila Erjavčeva in ga financira ARRS. Agencija se je tedaj povezala s FDV, kjer so hitro ukrepali: zaradi prekinitve delovnega razmerja z Erjavčevo so zaprosili za zamenjavo dotedanje nosilke projekta in za novo vodjo predlagali dr. Melito Poler Kovačič, kar je znanstveni svet agencije tudi potrdil. »Njeni morebitni neprimerni postopki niso imeli neposrednega vpliva na izvajanje projekta; glede na delitev dela v projektu tudi niso mogli okužiti raziskovanja drugih sodelavcev pri projektu,« so svojo vlogo za zamenjavo tedaj utemeljevali na FDV.

Zanimiva okoliščina v tej zgodbi je tudi, da naj bi Erjavčeva na FERI predavala predmet uvod v komuniciranje, katerega nosilec je prav Györkös. »S tem nisem seznanjen,« nam je zatrdil. »Na FERI sem petinsko zaposlen, predstojnici Žilič-Fišerjevi pa sem izrazil željo, da bi rad zadržal tehnični del zgodovine komuniciranja. Drugih informacij nimam.«