V korporaciji Hewlett-Packard (HP) so nedavno potrdili, da bodo do konca septembra zaprli svojo slovensko podružnico. HP bo določene posle vodil s Hrvaškega, druge pa od drugod, odvisno od področja in proizvodov. V Sloveniji je HP sicer zaposloval okoli 70 ljudi, ki bodo večinoma ostali brez dela. Gre za še eno od multinacionalk, ki pri nas zapirajo svoja vrata. »Slovenija izgublja najbolje plačana delovna mesta. Zdaj smo mrtev žep v razvoju. Potem ko so v devetdesetih letih tuje multinacionalke Slovenijo, kot prvo deželo, ki je bila stabilna na Balkanu oziroma jugovzhodni Evropi, z razmeroma dobro razvito infrastrukturo in dobrimi poslovnimi manirami, izbirale za izhodišče za svoje operacije v regiji, se je trend zadnja leta obrnil. Po osamosvojitvi so k nam s svojimi regijskimi izpostavami prišli praktično vsi farmacevti, saj tukaj razen Bayerja dotlej ni bilo nikogar. Prišli so predstavniki živilskih podjetij in drugih multinacionalk, na primer L'Oreal, Harm Walker, British Tobacco, Reckitt Benckiser, Nestle, Coca-Cola, Philip Morris, Unilever... Naša agencija je iskala kadre za večino od teh, zdaj pa tega posla ni več,« pravi Primož Klemen, direktor in solastnik kadrovske agencije Profil, ki se z iskanjem višjega in srednjega menedžmenta ukvarja že četrt stoletja ter je največja tovrstna agencija pri nas. Kot pravi, so bile tudi plače v teh predstavništvih multinacionalk za tretjino in več višje. V zadnjem času pa so se začele iz Slovenije umikati in se seliti v Zagreb, Beograd, Budimpešto...

Pri nas še socializem

Razlog za odhod tujcev je po Klemnovi oceni predvsem visoka obremenitev dela pri nas in zahteve zaposlenih. »V Zagrebu je tako, če rečeš, da je plača tisoč evrov, je to dejstvo. Nihče te ne vpraša, kaj pa je s plačilom malice ali potnih stroškov, pri nas pa še vedno živimo v socializmu. Za to niso krivi sindikati, pač pa vsakokratne koalicije, ki niso bile sposobne sprejeti potrebnih odločitev. Tisti, ki so pripomogli k osamosvojitvi Slovenije, niso znali nato države peljati naprej. Če ne veš, kam bi rad šel, je očitno vsaka pot dobra. Nikoli nismo imeli strateškega cilja, kaj bi ta država rada in kako bo to vizijo dosegla.«

Brezposelnost upada tretji mesec

Državni statistiki so včeraj objavili, da se je stopnja registrirane brezposelnosti v Sloveniji aprila znižala in tako upadla tretji mesec zapored. »Glede na to, da je Slovenija tako vpeta v mednarodno okolje in je glavni generator gospodarske rasti izvoz, je vsak premik na bolje predvsem rezultat dogajanja v tujih gospodarstvih in ne tega, da delamo bolje doma,« komentira Klemen. Stopnja registrirane brezposelnosti se je aprila glede na mesec pred tem v Sloveniji znižala za 0,3 odstotne točke, na 12,5 odstotka. Tudi tokrat se je znižala brezposelnost bolj pri moških kot pri ženskah. Stopnja registrirane brezposelnosti se je znižala v vseh statističnih regijah, le v zasavski je bila enaka kot marca. Primerjava s preteklimi leti kaže, da je bilo najmanj brezposelnih aprila 2008, ko je stopnja brezposelnosti znašala 6,6 odstotka, kar je za 5,9 odstotne točke manj kot aprila letos; najvišja pa je bila aprila lani.