V nadaljevanju stopnjevanja napetosti med Rusijo in zahodnimi državami je uradna Moskva včeraj napovedala, da bo letos svoj jedrski arzenal posodobila z več kot štiridesetimi medcelinskimi balističnimi raketami. To je na orožarskem sejmu pri Moskvi dejal predsednik Vladimir Putin, in sicer potem ko je ameriško obrambno ministrstvo pred dnevi predlagalo namestitev tankov in drugega težkega orožja ter do pet tisoč vojakov v vzhodno Evropo in baltske države. To bi bila prva takšna poteza po koncu hladne vojne.

V Moskvi so takoj sporočili, da se bodo na to odzvali, in obtožili Zahod, da podpihuje novo oboroževalno tekmo, potem ko so se odnosi zaradi Ukrajine močno zaostrili. »Več kot štirideset novih medcelinskih raket bo lahko prekosilo tehnično še tako napreden protiraketni sistem in bo še letos postalo del našega jedrskega arzenala,« je dejal Putin.

Novo namesto starega

Omenjene rakete predstavljajo približno desetino vseh ruskih medcelinskih balističnih raket. V Moskvi sicer pravijo, da jih ne bodo dodali obstoječemu arzenalu, ampak gre za posodobitev slednjega, tako da bodo z njimi zamenjali zastarele.

Rusija je ena od štirih držav na svetu, poleg ZDA, Kitajske in Indije, ki ima takšne rakete z dometom 10.000 in več kilometrov, s katerimi lahko ponesejo jedrske konice na druge konce sveta. V Moskvi so v zadnjem času zelo osredotočeni na posodabljanje vseh komponent jedrske triade, torej tudi strateških bombnikov in jedrskih podmornic.

Količina jedrskega orožja upada

Stockholmski inštitut Sipri je sicer pred dnevni objavil poročilo za leto 2014, v katerem je zapisal, da se je količina jedrskega orožja na svetu nekoliko zmanjšala. Ima ga devet držav (sem prištevajo Izrael, ki tega uradno ne priznava), od tega devetdeset odstotkov ZDA in Rusija. V začetku letošnjega leta so imele skupno 15.850 kosov jedrskega orožja ali petsto manj kot lani. Od tega jih je po navedbah Sipri 4300 v stanju pripravljenosti za uporabo, od teh pa 1800 v stanju visoke pripravljenosti. Precej opaznejše je zmanjšanje jedrskega orožja v zadnjih petih letih, in sicer za skoraj sedem tisoč kosov ali slabo tretjino.

Putin je na omenjenem sejmu tudi povedal, da bo do leta 2020 s sodobnim orožjem opremljenih najmanj sedemdeset odstotkov ruske vojske. Dejal je tudi, da je vojska začela preizkušati nov radarski sistem za zgodnje opozarjanje, »ki bo opazoval dogajanje v smeri zahoda«. Nekatere od svojih posodobitev so pokazali tudi na vojaški paradi v Moskvi ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne, kamor najvišjih predstavnikov Zahoda zaradi političnega bojkota, ki ga večina izvaja proti Putinu zaradi Ukrajine, ni bilo.