Poslanci državnega zbora so lani z odločitvijo, da predsedniku SDS odvzamejo poslanski mandat, nedopustno posegli v Janševo pravico do izvrševanja na volitvah pridobljenega mandata in s tem kršili 43. člen ustave.

Sodbo lahko preberete na tej povezavi.

Ker zakon o poslancih Janši ni zagotavljal učinkovitega pravnega varstva, so sodniki ta zakon razveljavili in parlamentu naložili, da ga mora v letu dni popraviti.

Ustavni sodniki so svojo današnjo odločitev napovedali že novembra lani, ko so zadržali izvršitev sklepa večine poslancev in Janši omogočili vrnitev v poslanske klopi.

Škodljive posledice za demokracijo

Takrat so ustavni sodniki svoj sklep utemeljili z besedami, da če bi se ob vsebinski obravnavi sodbe v zadevi Patria izkazalo, da ta temelji na kršitvah človekovih pravic, bi to lahko imelo težko popravljive in škodljive posledice za dobro in učinkovito delovanja parlamenta in demokracije.

Predsednik SDS-a je bil na zadnjih parlamentarnih volitvah izvoljen za poslanca, a je funkcijo nekaj časa opravljal iz zapora, saj je DZ sklenil, da je s pravnomočnostjo sodbe v zadevi Patria Janši poslanski mandat samodejno prenehal.

Ustavni sodniki so pozneje razveljavili tudi samo sodbo v zadevi Patria in jo vrnili v ponovno odločanje na prvo stopnjo, kjer jo je v odločanje prejela sodnica na ljubljanskem okrajnem sodišču Tanja Lombar Jenko, ki mora odločiti, ali bo primer zastaral avgusta ali čez dve leti.

Kot smo poročali v Dnevniku, je medtem postala pravnomočna sodba v zadevi Patria v Avstriji.