Skupina protestnikov se je včeraj zbrala pred poslopjem evropskega parlamenta v Strasbourgu. Ideja je bila, da bodo evroposlance med njihovo razpravo o prostotrgovinskem in naložbenem sporazumu z ZDA, znanem kot TTIP, opozorili na svoje nasprotovanje. Demonstrantov ni bilo veliko, največ slabih sto. A za njimi stoji vse bolj nepregledno dolga četa Evropejcev – peticijo proti TTIP jih je doslej podpisalo več kot dva milijona.

Z idejo, da bi protest morda odmeval v parlamentarni dvorani, na koncu ni bilo nič. Potem ko je predsednik evropskega parlamenta Martin Schulz v torek zaradi pomanjkanja soglasja z dnevnega reda umaknil glasovanje o priporočilih glede pogajanj z ZDA, so evropski poslanci včeraj zjutraj izglasovali še odločitev, da o TTIP sploh ne bodo razpravljali. »To je razumljivo,« je še dokaj nasmejanega obraza rekel protestnik Jean Abrahan. »Večina v parlamentu preprosto noče povedati ljudem, kakšna je realnost. Ljudje bi morali poznati njihova stališča, tega pa nočejo. Odpoved razprave kaže na pomanjkanje spoštovanja do državljanov Evrope,« je povedal.

Krivi so drugi

Odločitev evropskih poslancev je kar dobro odmevala. Evropski parlament bi moral prvič doslej sprejeti priporočila evropski komisiji o pogajanjih z Američani o TTIP, čeprav je doslej potekalo že devet krogov pogajanj. Za to se je odločil sam, tudi zaradi pritiska javnosti. Toda stališča, ki jih je oblikoval matični parlamentarni odbor za mednarodno trgovino, so bila zelo raznolika, dodanih je bilo dvesto amandmajev, kompromis, oblikovan s sodelovanjem Schulza, pa za mnoge poslance dovolj sporen, da priporočila očitno ne bi dobila večine. Razprava brez glasovanja se je tako zazdela vodstvu parlamenta nesmiselna in z najodmevnejšo točko tokratnega zasedanja evropskega parlamenta ni bilo nič. Glavni razlog naj bi se skrival v nesoglasjih glede tega, kaj naj evropski parlament predlaga komisiji glede mehanizma reševanja sporov oziroma zaščite vlagateljev, ki je znan pod kratico ISDS.

Skupine v evropskem parlamentu so za zaplete s prstom kazale druga na drugo. »Bili smo pripravljeni iti na zasedanje in glasovati o resoluciji o TTIP. Druge pomembne skupine ne morejo reči enako,« je dejal vodja socialistov in demokratov, ki so druga največja skupina v evropskem parlamentu, Gianni Pittella. Socialisti so evropsko ljudsko stranko obtožili, da želi pustiti odprta zadnja vrata za sporni mehanizem ISDS. V slednji stranki, ki je največja v evropskem parlamentu, so za dogodke obtožili socialiste, rekoč, da niso sposobni najti enotnega stališča.

Naprej morda šele po počitnicah

Odzvali so se tudi evropski poslanci iz Slovenije. »Da ne bi razpravljali v prazno, smo se po preložitvi glasovanja odločili tudi za odložitev razprave,« je rekel Milan Zver iz Evropske ljudske stranke in dodal, da gre za majhno nezaupnico Berndu Langeju, poročevalcu za TTIP, ki prihaja iz vrst socialistov in bi po besedah Zvera moral poskrbeti, da bi bilo amandmajev manj. »Govorimo o zgodovinskem sporazumu, pa ne vemo, kaj se bo jutri zgodilo. S tega stališča ima Schulz prav, ko je odložil glasovanje,« je dejal Lojze Peterle iz iste stranke, a dodal, da so socialisti v matičnem odboru sprejeli kompromisno rešitev, nato pa dejali, da za plenarno zasedanje morda ne bo veljala.

Tanja Fajon iz vrst socialistov je ocenila, da »je bilo danes tveganje, da priporočila padejo, kar bi bilo slabo sporočilo. Dobro je, da se vrnejo v matični odbor in da se tam najde skupno stališče. Kot razumem, to lahko traja tudi do septembra.« V odboru za mednarodno trgovino bodo zdaj skušali oklestiti število amandmajev in (spet) najti kompromis, nato bo glasovanje vnovič na dnevnem redu. Da bi bil sporazum sklenjen letos, pa je vse manj verjetno.

Igor Šoltes iz skupine Zelenih, ki nasprotuje TTIP, je bil razočaran, ker razprave ni bilo. »Če se že samovoljno prestavlja glasovanje, ne bi bilo treba glasovati o preložitvi razprave, saj je ena ključnih funkcij parlamentarne demokracije prav razprava in ta je bila danes onemogočena,« je rekel.

Razočarani so bili tudi na ulici. »Ne razumem, zakaj so razpravo odpovedali,« je dejala Ariane Bonnier. Potem pa napovedala končni razplet, ki ne bo v skladu z njenimi željami. »Pričakujem, da bo parlament na koncu sprejel sporazum TTIP, ker je pritisk politike, Evropske centralne banke in drugih prevelik. Morda bodo o tem razpravljali in del sporazuma spremenili, a na koncu bo potrjen.«