Podatki o štirih milijonih sedanjih in nekdanjih uslužbencev ameriške vlade so morda končali v rokah računalniških piratov v enem največjih tovrstnih vdorov v zgodovini, za njim pa po namigih ameriških predstavnikov stoji Kitajska, ki to ostro zanika.

Ocene uspešnosti na delovnem mestu, delovne naloge, izobraževanja, matične številke in drugi osebni podatki ter morda celo varnostni pregledi so bili tarča računalniškega vdora, ki se je zgodil aprila in trajal do maja. Ameriška vlada je aprila ugotovila, da je prišlo do odtujitve podatkov, potem so v vladnih agencijah nadgradili varnostne sisteme in šele po tem, v četrtek, je javno objavila, kaj se je zgodilo, je poročal New York Times.

Vdor se je zgodil v uradu za upravljanje kadrov, v katerem so podatki o dveh milijonih sedanjih in dveh milijonih bivših uslužbencih ameriške vlade.

Nejasno ostaja, ali je računalniškim piratom morda uspelo vdreti tudi v dokumente o varnostnem preverjanju tistih uslužbencev vlade, ki imajo dostop do najzaupnejših dokumentov, med katerimi so celo najvišji vladni uslužbenci in tisti s posebnimi zadolžitvami. Ti podatki so še bolj občutljivi. En računalniški napad na te baze podatkov so zaznali že lani poleti.

Napadov je vse več, z vseh strani

Za zdaj ni znano, ali so storilci delovali na lastno pest ali pod okriljem kakšne vlade. V vsakem primeru pa se je uradni Peking ostro odzval na namige, da gre morda za početje, za katerim stoji kitajska vlada. »Da se še pred podrobno preiskavo govori, da mogoče za tem stoji Kitajska, je neodgovorno in neznanstveno,« je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei. Opozoril je na znano dejstvo, da hekerji takšne vdore zakrijejo tako, da jih izpeljejo prek strežnikov v različnih državah, zaradi česar je izvor težko odkriti.

Afera predstavlja nov kamen spotike v odnosih med ZDA in Kitajsko, ki so imele pred kratkim javno polemiko o dejavnosti Pekinga v Južnokitajskem morju, potem ko je na spornem območju, ki si ga lasti več držav, Kitajska zgradila več umetnih otokov. Incident se je zgodil, ko je ameriško letalo enega teh otokov preletavalo in opazovalo.

Računalniško vohunjenje in tudi vdori sicer v zadnjem času postajajo vse pogostejši. V nasprotju s klasičnimi vohunskimi zgodbami, ki jih praviloma uredijo potihoma, primeri računalniškega vohunjenja in vdorov večkrat pridejo v javnost z obtožbami na račun te ali one države. Takšna sta bila denimo napada na ameriški zdravstveni zavarovalnici Anthem in Premera Blue Cross. Tarči sta bili tudi ministrstvi za domovinsko varnost in za trgovino. Lani so ZDA Rusiji pripisale napad na sistem elektronske pošte v Beli hiši in na zunanjem ministrstvu, med katerim naj bi bila odtujena tudi nezaupna pošta predsednika Baracka Obame.

Lani je ameriško pravosodno ministrstvo vložilo 56 strani dolgo obtožnico proti petim predstavnikom tako imenovane enote 61398, ki po navedbah ameriških predstavnikov deluje v okviru kitajske vojske. Njena naloga je, trdijo, da vdira v računalniške sisteme zahodnih podjetij, odtujuje skrivnosti in pomaga kitajskim državnim podjetjem. Enota ima sedež v Šanghaju, omenjena peterica pa naj bi stala za napadi na ameriške železarne ter podjetja, ki se ukvarjajo z jedrsko in sončno energijo. Kitajska je obtožbe ostro zanikala.

Žvižgač Edward Snowden je na drugi strani razkril, da je ameriška vlada izvajala veliko obveščevalno operacijo proti Kitajski, posebno proti podjetju Huwaei, ki je drugi največji svetovni ponudnik opreme za spletne povezave, je na podlagi dokumentov Nacionalne varnostne agencije, ki jih je razkril Snowden, lani poročal nemški Der Spiegel.

»Obnašajo se hinavsko«

Vprašanja računalniških napadov in kibernetične varnosti so v zadnjem času bolj v ospredju ameriške vlade v odnosih s Kitajsko. Slednja je denimo napovedala, da bodo morala tuja podjetja, ki delujejo na Kitajskem, uporabljati tehnologijo za šifriranje spletnega prometa, ki ga odobrijo v Pekingu, zaradi česar je predsednik Barack Obama februarja osebno posredoval pri kitajskem predsedniku Xiju Jinpingu. Že leta 2013 je Obama vprašanje kibernetične varnosti oziroma napadov, za katerimi so ekonomski interesi, skušal postaviti v ospredje dialoga s Pekingom. A vendarle je to storil previdnejše od tega, kar so zahtevali najglasnejši kongresniki. Vprašanje je namreč za Kitajsko zelo občutljivo in lahko hitro poslabša odnose.

Kitajska trdi, da se Združene države obnašajo hinavsko, ko trdijo, da so same nedolžne. »ZDA so pomešale, kaj je prav in kaj ni, in usmerjajo obtožbe proti nam, pri čemer same delujejo narobe. Pri vprašanju kibernetične varnosti se obnašajo hinavsko,« je denimo izjavil Hong lani, ko so ZDA objavile obtožnice proti omenjeni peterici.