Holdinški družbi Sava je na sodišču uspelo. DUTB ji mora v treh dneh vrniti v petek zaplenjen 99-odstotni delež Save Turizma. Sodišče je Savi še naložilo, da mora v tridesetih dneh zoper DUTB vložiti tožbo, ki bo vsebovala tudi zahtevek za vrnitev delnic Save Turizma. Začasna odredba, s katero je sodišče včeraj delnice vrnilo Savi, bo veljala še 30 dni po pravnomočnem zaključku pravde o tožbi. V ponedeljek se bo na izredni seji sešel tudi nadzorni svet Save.

Po odločitvi sodišča se je v SD pojavilo razmišljanje, da bi moral zaradi zgodbe z delnicami Save Turizma odgovarjati minister za finance Dušan Mramor. Kot smo že poročali, sta bila namreč tako on kot minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek seznanjena z nameravanim prevzemom hotelov. Na včerajšnjem koalicijskem sestanku pred sejo vlade pa so navzoči izvedeli, da naj bi Mramor za namero DUTB vedel že dva tedna pred zasegom delnic, medtem ko naj bi bil Počivalšek seznanjen dan pred prevzemom. Nobeden od njiju pa o tem ni obvestil premierja Cerarja oziroma je ta, kot je sam zagotovil, za poseg DUTB izvedel iz medijev.

V SD ogorčeni

»Premier bi moral proti Mramorju ukrepati,« so dejali naši sogovorniki iz SD, ki že razmišljajo, da bodo v nasprotnem primeru oni postavili vprašanje Mramorjeve odgovornosti. »Gre za precej hujšo zgodbo, kot je bila Vebrova,« ocenjujejo nekateri iz Socialnih demokratov. Prvak DeSUS Karl Erjavec, ki ga zaradi službene poti v tujino na včerajšnjem koalicijskem sestanku ni bilo, pa nam je dejal, da podrobnosti glede finančnega ministra ne pozna. Po njegovi oceni je odločitev v Cerarjevih rokah, saj »gre za njegovo zaupanje do ministra Mramorja«. A je bil – tako pravijo naši viri – zaradi Mramorjevega ravnanja premier zelo jezen. Tako naj bi se tudi na včerajšnji seji vlade, kjer sicer ministrovega ravnanja ni izpostavil, pri s Telekomom povsem nepovezani temi na Mramorja močno razjezil, kar je pri nekaterih ministrih vzbudilo silno začudenje.

V SD so do finančnega ministra Dušana Mramorja še toliko bolj kritični, ker prav on najodločneje nasprotuje njihovim pozivom, da bi se o prodaji Telekoma izrekla skupščina, torej vlada (odločitev nadzornega sveta SDH do včerajšnjega zaključka redakcije še ni bila sprejeta). Najmanjša koalicijska stranka namreč vztraja, da britanski finančni sklad Cinven nikakor ni strateški kupec, prav tako pa je tudi cena, ki jo je ponudil za našega največjega telekomunikacijskega operaterja, mnogo prenizka.

Socialni demokrati v neprijetnem položaju

Predsednik SD Dejan Židan včeraj sicer ni želel govoriti o tem, ali bi lahko prodaja Telekoma Cinvenu pripeljala do odhoda Socialnih demokratov iz koalicije. Naši sogovorniki v SD pa niso skrivali, da bo stranka v takšnem primeru v sila neprijetnem položaju. Ocenjujejo namreč, da jim bodo mnogi njihovi člani in volilci prodajo zelo zamerili. Na naše vprašanje, ali ne bi bilo za SD vendarle laže, če se bodo za prodajo odločili nadzorniki SDH, kot pa da takšno odločitev sprejme vlada, pa smo dobili negativen odgovor. »Javnost bo ocenila, da naše stranke v koaliciji niti toliko ne upoštevajo, da bi ji uspelo odločanje o prodaji spraviti na sejo vlade,« so izpostavili naši sogovorniki v SD. Pa tudi, da bo v javnosti »v vsakem primeru prevladala ocena, da je slovensko premoženje razprodala vlada, v kateri je tudi SD, in ne, da se je za to odločila stroka«.

Na stran ministrov SMC, ki nasprotujejo, da bi o prodaji Telekoma odločala vlada, pa je stopil DeSUS. Tako je prvak stranke upokojencev Karl Erjavec prepričan, da mora o tem odločiti SDH, pri tem pa upoštevati zavezo, da bo Telekom prodan strateškemu kupcu. Nekateri naši sogovorniki v tej Erjavčevi izjavi vidijo tihi pristanek DeSUS, da se Telekom proda Cinvenu, v zameno za to pa naj bi bila izpolnjena želja stranke upokojencev, da se Zavarovalnica Triglav trajno uvrsti na spisek strateških podjetij. A če bi o prodaji Telekoma odločala vlada, bi ministri DeSUS zanjo kaj težko dvignili roke, saj ji pretežni del volilcev stranke upokojencev nasprotuje.

Razprava o nadzornikih SDH je bila bolj vroča

Če se v SD zavedajo, da bi prodaja Telekoma pod sedanjimi pogoji sprožila val nezadovoljstva med njihovimi privrženci, pa se prav tako zavedajo, da bodo koalicijske vrste tudi v primeru takšne odločitve kaj težko zapustili. Koalicija bi imela namreč tudi brez njihove stranke v parlamentu večino, kaj lahko pa bi se ji pridružila še dva ali trije poslanci ZaAB. SD pa bi ob vse glasnejši Združeni levici v opoziciji težko preživela. V preostalih dveh koalicijskih partnericah verjamejo, da bo SD ne glede na odločitev v zvezi s Telekomom ostala vladna stranka. To utemeljujejo tudi s tem, da ob včerajšnji informaciji o Telekomu, ki jo je na zaprti seji vlade podal finančni minister, zelo hudih besed ni bilo. »Vsekakor je bilo precej bolj mirno kot na primer pred meseci, ko so bili na dnevnem redu nadzorniki SDH,« ocenjujejo naši sogovorniki.