Cerkev v Adergasu pri Cerkljah na Gorenjskem je dobro znana, njena zgodovina pa se piše od 13. stoletja dalje. V ponedeljek popoldne je drobno poglavje v njeno zgodovino dodal župnik Slavko Kalan, ki je v Adergasu že peto leto: »Medtem ko sem hodil po cerkvi, sem opazil, da pri skrinjici kleči moški. Sprva nisem niti pomislil, da bi skušal pobrati denar oziroma prostovoljne prispevke vernikov, a se je lotil prav tega početja. Ustavil sem se in ga povprašal, kaj počne in ali ima kakšne dokumente, on pa je le povzdignil glas, da je Cerkev dovolj bogata... Zapustil sem cerkev in ga zaklenil vanjo, ob njem pa je ostal naš cerkovnik, ki ga je zadržal. Je kar korenjak, tako da se ga je okoli 40 let stari moški očitno ustrašil,« nam je povedal župnik.

Tatvine iz skrinjic niso prav pogoste

Slednji sicer iz Adergasa ni mogel poklicati prek mobilnega telefona, saj pri cerkvi ni signala. Zato je odšel do stacionarnega telefona, obvestil policiste, ki so hitro prišli in tatu nadeli lisice. V bližini cerkve so aretirali še njegovo pajdašinjo, ki je tatu čakala v avtu. »Varnost je vedno problem, sami moramo varovati naše objekte. Takšnega dejanja pa ne pomnim, čeprav ljudje zadnje dni veliko govorijo o tem, da so z vsaj 17 grobov v zadnjem času neznanci pokradli rože in še kaj,« pravi župnik iz Adergasa. Cerkev in samostan sta bila nekoč znano romarsko središče in tudi danes mnogi pridejo na ogled znanih slik in Marijinega kipa, ki je najstarejši tak na Slovenskem.

Prisebno in pogumno ravnanje župnika Kalana je sicer ponovno opozorilo na izpostavljenost sakralnih objektov nepridipravom. Tatvine denarja iz cerkvenih skrinjic so sicer manj pogoste od obiskov tatov, ki odnašajo zlate predmete ali baker. Predstavnik za stike z javnostjo kranjske policijske uprave Bojan Kos nam je povedal, da je moški, osumljen tatvine, z Bleda, kazensko ovadbo pa so policisti že vložili na kranjsko tožilstvo.