Še pred nekaj leti se je zdelo neverjetno, da bi podjetje Energetika kdaj poslovalo z izgubo. A lani se je to zgodilo: izguba je dosegla dobrih 470 tisočakov. Za kakšen obrat v trendu poslovanja gre, zgovorno priča podatek, da je Energetika v petih letih pred tem ustvarila za skoraj 34 milijonov evrov dobička. Tudi za letošnje leto napovedi niso rožnate, saj bo po podatkih iz letnega poročila podjetje imelo skoraj dva milijona evrov izgube. Kaj se je torej zgodilo z Energetiko?

Toplarna Energetiko potegnila v rdeče številke

Razloge za slabo poslovanje Energetike gre iskati v lastniškem povezovanju s Termoelektrarno Toplarno Ljubljana. Povezovanje se je začelo leta 2010, zaključilo pa jeseni 2013, ko je v podjetju po nakupu deležev države in občine Energetika pridobila 100-odstotni delež. Vstop v Termoelektrarno Toplarno in njena dokapitalizacija sta jo stala skoraj 50 milijonov evrov. Na svoja pleča je Energetika prevzela družbo, ki je v zadnjih letih večinoma poslovala z izgubo ali minimalnim dobičkom. Med razlogi so predvsem nizki prihodki od prodane električne energije, tečajna nihanja in nihanja v ceni energentov. Slabo je na poslovanje združenega podjetja lani vplivala tudi mila zima, zaradi česar so v kurilni sezoni prodali skoraj četrtino manj energije za ogrevanje. Seveda se je to poznalo na prihodkih, ki so se znižali za 24 milijonov evrov ali dobrih 16 odstotkov.

Tudi v letošnjem letu v Energetiki kljub 6,18-odstotni podražitvi ogrevanja, kar naj bi prineslo dodatnih 3,5 milijona evrov prihodkov na leto, načrtujejo nižje prihodke kot v rekordnem letu 2013. Odhodki po drugi strani predvidoma ne bodo sledili nižjim prihodkom, tako da naj bi podjetje letošnje leto zaključilo še z višjo izgubo kot lani. Je pa treba ob tem vseeno poudariti, da je vodstvo tudi pretekla leta predvidelo precej slabši poslovni rezultat, kot ga je podjetje na koncu doseglo.

Dobrih osem milijonov evrov zapadlih terjatev

Zanimiv je še en vidik lastniškega povezovanja Energetike in Termoelektrarne Toplarne Ljubljana. Čeprav je dodana vrednost na zaposlenega in dobičkonosnost Energetike krepko prekašala Termoelektrarno Toplarno, so bile v toplarni povprečne bruto plače vedno občutno višje. Pred pripojitvijo leta 2013 je bila povprečna bruto plača v Termoelektrarni Toplarni 2221 evrov (v Sloveniji je ta znašala 1598 evrov, v Krki pa recimo 2705 evrov), medtem ko je v Energetiki istega leta ta znašala 1884 evrov.

Poleg vseh naštetih negativnih dejavnikov Energetiko bremeni tudi plačilna nedisciplina. Zapadlih terjatev ima družba več kot osem milijonov evrov, pri čemer je skoraj 80 odstotkov takih, ki so stare več kot tri mesece. Posledično visoki so tudi stroški, ki jih ima Energetika z izterjavo. Lani so upravnikom za pokrivanje stroškov izterjave plačali več kot pol milijona evrov, vložili so 1798 predlogov za izvršbo, 322 tožb in 125 prijav v stečajnih postopkih oziroma postopkih prisilne poravnave.