Sitni čebelarji

»Bolj sitnih ljudi od čebelarjev, še nisem spoznal,« je sprva nekoliko hudomušno priznal Židan, a pojasnil, da gre za pobudo s široko podporo. »Vlada je 4. aprila podprla pobudo in od takrat je to državni projekt. Veliko podporo smo doživeli na zboru kmetijskih ministrov Evropske unije, podpirajo nas Kitajci, Američani, a čaka nas še ogromno dela, da bi dobili podporo vseh članic OZN. Skupščina OZN bo o tem datumu predvidoma odločala septembra 2016,« je pojasnil Židan.

Velik poznavalec Antona Janše in tudi sam pisec učbenika o modernem čebelarjenju Pavle Zdešar je spomnil, da gre tokrat že za drugo tovrstno pobudo. »V prvo so nas žejne peljali čez vodo, a tokrat sem prepričan, da bo uspelo, in z vsem srcem podpiram to pobudo,« je dejal Zdešar, ki je Janšo ocenil za očeta modernega čebelarstva in poudaril tudi pomen kranjske sivke kot druge najbolj razširjene podvrste čebel na svetu. Hkrati pa je bil tudi precej kritičen. »Bil sem povsod po svetu, v čebelarskih krogih, a o Janši se že po Evropi ne ve kaj dosti. Pri nas pa vsi o njem govorimo, premalo pa delamo tako, kot je on govoril. Mi moramo postaviti naše čebelarstvo v svetovni vrh. Še precej nam manjka do odličnosti. Čebelarimo slabo, ker nismo gospodarji prostora. Človek namreč zlorablja naravo, mi jo lahko le popravljamo, vse delo pa opravi čebela. Zato potrebujemo svetovni dan čebel,« je zatrdil Zdešar.

Porabimo več medu, kot ga pridelamo

V Sloveniji je okoli 10.000 čebelarjev, ki imajo dobrih 150.000 čebeljih družin. Ko se pojavi čebelja lakota (kot recimo lani), se to že izkaže za premajhno število. Naši čebelarji pridelajo okoli 2500 ton medu na leto, odvisno seveda od letine, porabimo ga dobrih tisoč ton več. Slovenija torej glede medu ni samopreskrbna. »Optimalno število čebeljih družin v Sloveniji je od 170.000 do 220.000. Če bi pravilno izkoristili pašne površine, bi se lahko približali samopreskrbnosti. Problemi so z neizkoriščeno pašo na višjih legah. Letošnja sezona se je zelo dobro začela, vsekakor bo boljša od katastrofalne lanske,« je ocenil rojak Antona Janše Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije, ki je, razumljivo, prepričan, da bo 20. maj že prihodnje leto razglašen za svetovni dan čebel. Podporo vodstva svetovne čebelarske organizacije že imajo, skupščina bo o tem odločala jeseni. »S Prešernom so naši kraji postavljeni na zemljevid Slovenije, z Janšo in svetovnim dnevom čebel pa bi se postavili na zemljevid sveta,« je o pobudi dejal žirovniški župan Leopold Pogačar.