Iraški vladi se obeta še en hud udarec Islamske države (IS), potem ko se je pred padcem znašlo mesto Ramadi, prestolnica pretežno sunitske province Anbar. V mestu s pol milijona prebivalci, ki se nahaja vsega 110 kilometrov zahodno od Bagdada, vladna vojska po poročanju agencij ni več zmožna držati svojih položajev in je med drugim zapustila pomembno poveljstvo, borci Islamske države pa so na poslopje regionalne vlade izobesili svojo zastavo in po zvočnikih oznanili vojaško zmago. Član parlamenta province Anbar Athal Fahdavi je po poročanju Reutersa položaj v mestu opisal kot »popoln kolaps«.

Dilema o šiitski paravojski

Če Ramadi resnično pade v roke Islamske države, bo to prvo večje mesto, ki ga je zasedla od začetka ofenzive vladne vojske proti njej konec lanskega leta. Vladna vojska je predvsem ob pomoči šiitskih paravojaških enot v sploh največji ofenzivi proti IS spomladi zasedla Tikrit severno od Bagdada. To naj bi bilo izhodišče za kasnejši napad na največje mesto v rokah Islamske države, Mosul, naprej proti severu.

Zato vlada premierja Hajderja Al Abadija tudi zdaj razmišlja o napotitvi šiitskih paravojaških enot v Ramadiju. Vendar tam tako kot v Tikritu živijo pretežno suniti. In v Tikritu je po zavzetju mesta prihajalo do šiitskega maščevanja. Enako ali pa še precej huje bi lahko bilo v prav tako pretežno sunitskem Ramadiju. Zaradi bojazni pred takšnimi spopadi uradni Bagdad doslej v sunitski Anbar ni pošiljal šiitske paravojske.

Z zavzetjem Ramadija bi imela Islamska država v rokah dve od osemnajstih prestolnic iraških provinc – Mosul je prestolnica Nineveha. Provinca Anbar, kjer živi večina iraških sunitov, je največja od vseh – zajema ves zahod Iraka, meji na Savdsko Arabijo, Jordanijo in Sirijo, provinca pa je tudi vezni člen ozemelj pod nadzorom Islamske države drugje v Iraku in Siriji. Islamska država nadzira približno polovico Anbarja, kjer ji je lahko uspelo tudi zaradi nezadovoljstva sunitov nad prejšnjo vlado šiita Nurija Al Malikija. Le nekaj mest v Anbarju, ki je pretežno puščavska provinca, je pod nadzorom vladnih sil.

Ameriški specialci v Siriji

Ameriški predsednik Barack Obama pa je osebno odobril operacijo za zajetje visokega predstavnika Islamske države v Siriji Abuja Sajafa. Specialne enote Delta ameriške pehote so v noči na soboto s helikopterji poletele v bližino naftnega polja Al Omar na vzhodu Sirije in napadle poslopje, kjer se je zadrževal Sajaf. Vnel se je spopad, v katerem so Sajafa ubili, zajeli pa njegovo soprogo ter zasegli veliko računalniške in druge opreme ter dokumentov. Med Američani po navedbah Pentagona ni bilo žrtev. Sajaf je po navedbah Američanov nadziral posle Islamske države s prodajo nafte in zemeljskega plina z zasedenih polij. Ti prihodki pomenijo eno ključnih finančnih žil IS.