Z izločitvami opravila v mesecu in pol

Naj spomnimo, da se je prvo sojenje sedemnajstim obtoženim z Draganom Tošićem na čelu končalo dve leti in pol po odmevnih aretacijah, torej novembra 2012. Trinajsterico, tudi Tošića, po prepričanju tožilstva vodjo slovenskega dela mednarodne hudodelske združbe preprodajalcev droge, so oprostili. Obsodili so le Anesa Selmana, ki je dobil deset let zapora, Marka Bublića (osem let), Dejana Zupana (sedem let) in Sandro Udrih (štiri leta). Sledile so pritožbe na višje sodišče, ki je leto pozneje slednjim kazni še zvišalo, tako da je Selmana, Bublića in Zupana obsodilo na 15 let za zapahi, Udrihovo pa na osem. Ugodilo pa je tudi pritožbi tožilstva in prvo sojenje razveljavilo ter odredilo novo pred novim senatom, zavzelo pa tudi stališče, da so zakoniti vsi zbrani dokazi, tudi slovenski in srbski. Na prvem sojenju so namreč za zakonite ocenili zgolj tiste, ki so jih pridobili italijanski in urugvajski preiskovalci, kar je seveda pomembno vplivalo tudi na končno razsodbo.

V drugo je 27.000 strani obsegajoči spis dobila v roke sodnica Sedej-Grčarjeva. Kot to zahteva zakon, je najprej organizirala predobravnavni narok, na katerem je obtožence ponovno vprašala o krivdi. Vsi so se izrekli za nedolžne, njihovi zagovorniki pa so ponovno predlagali tudi izločitev dokazov. Narok je bil zaključen 10. septembra lani, nato pa je sodnica v mesecu in pol z obsežnim sklepom, dolg je bil kar 129 strani, predloge za izločitev zavrnila. Sledile so pritožbe, do katerih pa se, kot rečeno, višji sodniki še vedno niso opredelili. Zaradi tega začetka sojenja (če bo seveda odločitev sodnice na višjem sodišču potrjena) ni pričakovati pred jesenjo (ker ne gre za prednostno zadevo, je med sodnimi počitnicami od sredine julija do sredine avgusta ne morejo obravnavati). Kdaj bi se to lahko končalo, pa sploh ni mogoče predvideti – na prvem so, na primer, izvedli kar okoli 80 glavnih obravnav.

Selman v bosanskem zaporu

Čeprav so bili obsojeni že v prvem, bodo tudi v drugem postopku sodili tudi Bubliću, Zupanu in Udrihovi. Treba se bo namreč opredeliti še do tistega dela obtožbe, ki se nanaša na njihovo domnevno sodelovanje v hudodelski združbi. Postopek zoper Selmana je izločen, saj je, kot je znano, po prvem sojenju pobegnil v Bosno in je za zdaj za naše pravosodne organe nedosegljiv. Se je pa tudi tam znašel za zapahi – trenutno prestaja nekajletno zaporno kazen, ker se je ukvarjal s pridelavo marihuane.

Odvetniki vseh štirih obsojenih so že lanskega februarja na vrhovno sodišče vložili zahtevo za varstvo zakonitosti. Prepričani so, da je bilo drastično zvišanje kazni višjih sodnikov brez vsake osnove. Za Udrihovo, na primer, so jo utemeljili zgolj s stavkom, da je pravična in ustrezna ter da odraža vse relevantne olajševalne in oteževalne okoliščine. Na stališče vrhovnih sodnikov torej še vedno čakajo, Selman, kot rečeno, v bosanskem zaporu, Bublić in Zupan pa za rešetkami na Dobu. Udrihova je medtem celo že prišla na svobodo. Konec januarja so namreč po prestanih dveh tretjinah kazni ugodili njeni prošnji za pogojni odpust iz zapora na Igu.