Petnajsti maj je dan Slovenske vojske (SV). Na ta dan se njeni pripadniki vsako leto postrojijo, ob tem pa slavnostno razglasijo povišanja v vojski. Jutrišnja razglasitev pa bo okrnjena. Kot so nam zagotovili na ministrstvu za obrambo, bodo napredovanja iz polkovnikov v brigadirje, pri katerih ima zadnjo besedo minister za obrambo, izpeljana. Drugače je v primeru, ko ima zadnjo besedo pri povišanju predsednik države in vrhovni poveljnik obrambnih sil. Borut Pahor je namreč sklenil, da bo s povišanjem brigadirja Davida Humarja v generalmajorja počakal.

Humar ni prvič na udaru SDS

Ker odločno nasprotuje nekaterim predlogom za povišanja, je SDS zahtevala sklic izredne seje parlamentarnega odbora za obrambo. Stranko sta vznemirila zlasti dva predloga. Prvi – povišanje polkovnika Franca Koračina v brigadirja, saj naj ne bi izpolnjeval pogojev. A v včerajšnji razpravi v DZ se je izkazalo, da ni tako. SDS je še bolj vznemirilo nameravano povišanje brigadirja Davida Humarja v generalmajorja.

Humar se sicer ni prvič znašel na tapeti Janševe stranke – njegovi vojaški karieri oziroma napredovanjem je bil namenjen precejšni del seje odbora za obrambo že pred štirimi leti. SDS mu tudi tokrat očita, da je bil vse do novembra 1991 na strani JLA, da se torej ni pridružil Teritorialni obrambi (TO) pri branjenju domovine. »David Humar pod nobenim pogojem ni primeren za povišanje v čin generalmajorja,« so glasni v SDS. A je Dejan Židan, ki je bil na včerajšnji seji odbora še v vlogi začasnega vodje obrambnega resorja, povedal, da se je Humar TO pridružil konec julija 1991, odločbo pa je podpisal takratni obrambni minister, danes prvak SDS Janez Janša.

Naši sogovorniki so prepričani, da si je SDS spet privoščila nedopustno politizacijo SV: »V tujini ni običajno, da se politika vmešava v karierne poti vojakov.« Da sta nacionalna varnost oziroma obrambni sistem preveč pomembna, da bi lahko služila dnevnopolitičnim ali celo politikantskim namenom, je na včerajšnji seji odbora za obrambo poudaril tudi nekdanji načelnik generalštaba SV, zdaj pa predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo Ladislav Lipič: »Prav nihče, ne glede na zasluge, se nima pravice igrati s tem sistemom.«

O Humarju je bilo sicer včeraj mogoče slišati vrsto pohvalnih besed. Tudi iz ust svetovalca predsednika republike Uroša Kreka, ki je na odboru predstavil Pahorjevo stališče in poudaril, da ima Humar za seboj primerno karierno pot, ustrezno izobrazbo in kompetence. Kljub pohvalam je Pahor, kot rečeno, Humarjevo povišanje zadržal. Prepričan je, da so bila dosedanja povišanja v generalske čine rezultat premalo dolgoročne in skrbne kadrovske politike. Pričakuje, da mu bo nova obrambna ministrica Andreja Katič najprej predstavila kadrovski načrt in karierno pot najvišjih častnikov, na podlagi te predstavitve ter pogovora z ministrico in premierjem pa bo sprejel odločitev o povišanju.

Zgolj trije aktivni generalmajorji

Da je sistem povišanj v SV neurejen in bi bil potreben korenite spremembe, se strinja tudi obramboslovec Klemen Grošelj: »Ko nastane potreba, začnejo mrzlično iskati častnike, ki izpolnjujejo pogoje za generala. Sistem pa bi moral biti postavljen tako, da bi imeli zagotovljen nabor ljudi z ustrezno izobrazbo in strokovnimi izkušnjami.« Pahorjevo odločitev, da je treba sistem skrbneje načrtovati, ocenjuje kot hvalevredno, a mnogo prepozno. Sistem bi namreč morali urediti najkasneje ob odločitvi za profesionalizacijo SV. Grošelj se ob tem še sprašuje, kako bo lahko ministrica v tako kratkem času nadoknadila zamujeno, in opominja, da generalov primanjkuje.

V SV so zgolj trije aktivni generalmajorji: vojaški predstavnik pri Natu in EU Alan Geder, ki se bo po skorajšnji vrnitvi iz Bruslja upokojil, Dobran Božič, ki je trenutno pri OZN v New Yorku, in načelnik generalštaba SV Andrej Osterman, ki se bo prihodnje leto prav tako upokojil. Po naših informacijah naj bi bil Humar tudi možni kandidat za Ostermanovega naslednika.

Naši sogovorniki v Pahorjevi odločitvi za zadržanje povišanja vendarle vidijo tudi nadaljevanje njegove politike ugajanja vsem političnim opcijam za vsako ceno. Ob tem dodajajo, da tudi manever SDS ni presenečenje. Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve, podaljšana roka največje opozicijske stranke, bo namreč jutri, na dan SV, na ljubljanskem Trgu republike pripravilo svojo slovesnost. »Slovenski demokrati bodo očitno po napadih na pravosodje tokrat 'temne sile' iskali v vojski,« so prepričani.